Коњ Фалабела, раса која не е коњче

коњи-фалабела

El Коњот Фалабела не е коњче, дури и ако се чини дека е така. Ова е многу популарен помал коњ кој има различни раси. Сепак, тие се коњи што го поседуваат исти квалитети од оние на поголемите коњи и се меѓународно признати.

Фалабелата се по потекло од ранчот Рекрео де Рока, во Аргентина. Овие коњи генерално може да се користат за закачување и првенствено како домашни миленици. Неговото потекло потекнува од Пони Шетланд, се неговите предци чистокрвно.


Оваа раса го носи своето име од Фамилија Фалабела, чии членови беа оние кои развија размножување на овие животни во аргентинскиот ранч. Тоа е резултат на размножување насочено со помош на помали крстови на животни и, подоцна преку ригорозен процес на селекција и роднински крстови. Тие не се повисоки од 75 сантиметри.

Раса со исти квалитети како и нормален коњ

Со текот на годините, оваа минијатурна раса на коњи помина низ различни процеси, одгледувани во Англија и извезени во Соединетите Држави, каде што се многу популарни. Понекогаш е пријатна компанија и многу ефикасна тие се lovingубовни и интелигентни, и покрај грубото потекло.

Ништо не сугерира дека коњот Фалабела ги нема сите доблести и атрибути на другите раси на коњи. Неговите извонредни генетски карактеристики овозможуваат нејзино природно размножување, одгледување коњи со исти квалитети како и нивните постари браќа. Покрај тоа, да се биде рустикален по природа им овозможува да имаат инстинкт на преживување во најтешките климатски услови. Што го прави коњ кој има повеќе ресурси за да преживее од кој било друг нормален коњ.

Изненадува неговата извонредна сила. Тие имаат голема прилагодливост и нивниот нежен карактерТој, кој ретко се гледа кај другите животни наречени петисоси, ја направил Фалабела соодветен коњ за друштво на луѓе и главно за деца кои се нови по нивната loveубов кон коњите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.