Коњот Хакни и неговиот карактеристичен висок кас

Хакни коњ

Извор: YouTube

Расата коњи Хакни, исто така наречена Норфлок Тротер, е од британско потекло y es високо ценет за неговата голема разноврсност. Името на расата потекнува од англосаксонскиот термин хнеган, што значи да се соседи. Овој термин би се споил со Норман хакиене што би се претворило во изведба на латинскиот збор equus. Веќе во деноминацијата на расата можеме да започнеме да ја гледаме антиката на неа. Терминот Хакни е веќе напишан во XNUMX век во Англија.

Овие коњаници Тие се карактеризираат пред сè со кас што го поседуваат, покачен и уникатен. Токму од оваа одлика тој го добил својот прекар „Аристократ на изложби“. Дали ги познаваме малку подобро?

Расата Хакни, благодарение на нивното движење по каснување и нивното носење, се добро познати на патеките за коњски шоу издвојувајќи се во режим на столб. неговата коњи со добри способности за облекување, натпревар и изложба. Затоа, лесно е да ги најдете во дисциплини како што се скокање, дресирање или изложби за стрелање.

Каков е коњот Хакни?

Со висина околу 155 см, се соочуваме со коњи интелигентни и многу огнени. Можете да кажете за нив дека се моќни коњи со хармоничен облик. Во нив се издвојува неговиот спектакуларен кас: особено ги креваат рацете и многу се пикнуваат во задниот дел, правејќи заоблено движење. Токму ова движење ги направи познати во светот на изложбите на коњи.

Тие имаат прилично мала, донекаде конвексна глава со праволиниски профил, каде што има две големи очи. Главата е крунисана со мали, подвижни уши кои се чини дека секогаш се на штрек. Неговиот врат е долг и закривен и доведува до силни раменици и широки гради.

Телото на оваа раса е многу компактен и добро формиран. Има мускулест грб, заоблени ребра и задница.

Неговите екстремитети се средни и завршени во заоблени и тврди случаи. Тој има многу мускули во подлактиците и долги, добро формирани колена,

Неговото свилено крзно обично има слоеви заиникостени, темни костени или костени, вториот е најчест. Во првите векови на расата можеле да се најдат и црни тобиано и обоени наметки на Тобиано, иако денес тие се истребуваат.

Во текот на деветнаесеттиот и почетокот на дваесеттиот век, се претпочитаа темни, пиебалди и палта во боја на костен, посоодветно за гледање автомобил. На пример, посветли бои како костен, златен костен, црвен костен беа добро забележани до пладне.

Како aубопитност, има и такви Хакни Пони (со висина на гребенот од околу 142 см.) чиј грациозен кас личи на коњите. Во нив, заобленото дејство на кас е многу поизразено, како што ги креваат колената и ги припиваат задниот дел на таков начин што хоковите минуваат под телото.

Пони Хакни

Извор: youtube

Малку од вас историја

Во Англија од XNUMX век, одгледувачите на коњи се чини дека биле заинтересирани да откријат која е најдобрата раса на коњи. Целта беше да се покријат неговите познати англиски кобили со пастуви на пасовите. Помеѓу овој век и следниот, беа поставени темелите на многу од најценетите британски раси денес. Сите плодови на работата на одгледувачите, кои постигнаа многу обемни записи за расите на островот.

Расата Хакни како таква се појавила во Велика Британија во XNUMX век. Иако на почетокот се користеа главно како коњи нацрти и седлоДенес можеме да го најдеме во голем број дисциплини во коњи. Сето тоа благодарение на неговата разноврсност.

Првиот коњ од оваа раса е роден во Норфолк (Англија) во 1760 година. Од тој момент и благодарение на коњите што патувале во Норфолк и Јоркшир, овие нови коњи се развивале и ги стекнувале своите карактеристики сè додека не станале своја раса.

Меѓу предците на расата Хакни од татковска страна, можеме да најдеме чистокрвна трка од линијата Дарли Арабија. До 1797 година, спортот на тротање беше широко интегриран во англискиот живот. Кобилите со такви чекања беа многу ценети. И тие и кобилите од сортата коњчиња беа користени од одгледувачи за да ги зајакнат карактеристиките на Хаки од тоа време.

Стана многу вредна раса. Тоа беше едно од коњи на седло омилени кај дамите поради неговиот кас. Од крајот на XNUMX век и во текот на првата половина на XNUMX век, расата се користела главно како коњ седло. Исто така многу ценет за примитивни трки за џогирање.

Нивната особено брза кас и акција ги натера да им се восхитуваат коњите. Ова го произведе тоа Северноамериканските одгледувачи на коњи ја избраа оваа раса за да ги подобрат своите карактеристика на полесни карактеристики.

Во овие векови, земјоделската заедница открила корисен коњ во расата Хакни. Покрај тоа што служеше како коњ на седло, тој можеше да се грижи за фармата во одредени прилики.

Пристигнување на железничката пруга

Со пронаоѓањето на пругата, расата Хакни беше во опасност. Луѓето почнаа да сфаќаат дека е побрзо да се патува со воз отколку на коњ. Theелезницата наскоро ја замени работата направена од голем број коњи во каснување. Многу одгледувачи сметаа дека возраста на коњите е засекогаш завршена и престанаа да прават работи за размножување. Сепак, здружението Хакни коњ се пресели брзо и ја спаси расата Хакни со изведување на нејзината корисност кон други задачи. Расата добивала следбеници кои гледале на овие коњи одлични коњи за одмор. Тоа беше добра точка во корист на расата што во тоа време почна да се појавува вкус за коњи со високи чекања, со добар изглед. Затоа, некои одгледувачи се фокусираа на тој пат. Славата на британскиот Хакни започна да се шири низ целиот свет.

Прекувремено, расата растеше во примероци, стекнувајќи ги и зајакнувајќи ги карактеристиките кои денес го претставуваат. За да се постигне ова, во генетиката Хакни, учествуваа многу трки коњи Некои од нив се: коњите за каснување во Норфолк и Јоркшир, Фризијците, Норманите, Галовеј, па дури и Андалузијците.

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Jaime dijo

  Ви благодарам многу за споделувањето на оваа информација. Се наоѓам себеси како составувам легенди за овие коњи, за развој на коњичкиот туризам, откако ги разгледав фенотипите и кентаурите кои летаа на грб. Коњичката култура во секоја земја е огромна.

  Со почит

  Хирон