Коњ Паломино

Коњ Паломино на поле

El коњ паломино Тоа е животно кое има многу впечатливи бои на палтото, кафеаво и бело. Ако имате еден или размислувате да го набавите и ве интересира да знаете зошто е тоа така, не можете да пропуштите што ќе ви кажам следно.

Откријте кои се карактеристиките што го прават овој коњски кош толку посебен и сакан.

Која е нејзината историја?

Коњ Елизабетанец или Паломино на поле

Слика - Еквизенс.е.с.

Коњот паломино, наречен Елизабетанец во Шпанија поради кралицата Елизабета Втора, која го охрабри неговото размножување, потекнува од Северна Америка, конкретно во САД каде што Американска асоцијација на коњи Паломино во 1936 година, кој е одговорен за регистрација на примероците што го имаат овој капут се додека е веќе регистриран како раса во друго здружение.

Каков е коњот паломино?

Боја

Коњот паломино е оној што има златно окерско палто со сребрено бела грива и опашка. Првиот е наследство што доаѓа од шпанскиот коњ, додека бојата на гривата и опашката е карактеристика на американските раси на коњи.

Што прави таа боја? Генетика, поточно кремот ген, кој е нецелосно доминантен, што значи дека кога има само еден алел, тоа предизвикува исчезнување до 50% од црвениот пигмент. Така, слојот од костен е малку разреден и се засилува златната боја на окер што толку многу ни се допаѓа.

Тело

Тоа е животно кое има мускулесто тело, многу компактно и со многу сила. Вратот е обично краток, а нозете се многу робусни, со добро дефинирани мускули. Главата е мала, но вилиците се силни. Очите се големи, црни во светло, леска или кафеава боја. Гривата и опашката се составени од многу светло обоени влакна (слонова коска, сребрена или бела). Висината се движи од 145 до 165 сантиметри.

Нивниот животен век е околу 30 години.

Карактер

Ова е коњ многу интелигентен и lovingубовен; всушност, таа е една од најприврзаните за нејзините сопственици. Покрај тоа, тој нема натпреварувачки дух, но може да стане најдобриот придружник за деца и возрасни.

За што е?

Сигурно има и такви кои се прашуваат за што се користи овој скапоцен коњ, нели? Па, одговорот е едноставен: отсекогаш било повеќе од ранчско животно ... и сè уште е денес. Немајќи карактер или покажувајќи никаков интерес за натпреварот, тоа е повеќе а јавање коњ, за родео или за долги патувања веќе е многу агилен, брз и отпорен.

Која е разликата помеѓу паломино коњот и бисерот?

Честопати и двете животни се мешаат едни со други, бидејќи тие имаат многу слични карактеристики. Сепак, за да не ви се случи ова, мора да знаете палтото на коњот паломино има многу посветла боја. Покрај тоа, бисерот може да има сивкаста грива, додека на паломино секогаш ќе има сребрено бела боја.

Како и да е, бидејќи една слика вреди илјада зборови, еве една слика и видео:

Златен коњ паломино

Коњ Паломино

Бисер

Што мислеше за коњот паломино?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.