Коњ од мустанг

американско стадо со мустанг

Мустангите или мустангите се дивите коњи на Северна Америка. Важи за еден од најубавите коњи во светот и еден од симболите на САД, но ... Дали знаевте дека неговото потекло е шпанско?

Ако граматички го анализираме зборот „Мустанг“ го забележавме тоа потекнува директно од кастилскиот збор „мустанг“ чие значење го дефинира Коњи Местежо во дивината и без сопственик. Овие коњи, во Кастилја од XIII век, случајно припаѓале на оној кој успеал да ги фати.

На крајот на плеистоценот коњите беа истребувани во Северна АмерикаСепак, за време на освојувањето на Америка, шпанските освојувачи го воведоа ова прекрасно животно. Некои од овие коњи станаа канелови (животни кои бегаат или губат и се прилагодени на дивината) и тие се ширеле низ целиот континент од шеснаесеттиот век. Огромните американски рамнини и отсуството на природни предатори придонеле за нејзино многу брзо ширење.

Сега, кои се вашите предци? Андалузиските чистокрвни Шпанци, Арапи или Хиспано-Арапи отсекогаш биле предци. Сепак, некои од најновите студии за ДНК, спроведена од Универзитетот во Кордоба и неговите колеги во САД, тие потврдуваат дека американскиот коњ Мустанг потекнува специјално од Коњите на Маризмата на природната средина на Дожана.

Постои легенда која вели дека Кристофер Колумбо, кој сакал да ги користи хиспано-арапските коњи во освојувањето на Новиот свет, му била дадена размена од некои коњи одгледувани во близина на Севилја.

див коњ од мустанг

Денес, Мустангот е во опасност од истребувањеИако зголемената грижа за животната средина и суштествата што ја населуваат, не тера да бидеме позитивни на ова прашање. Сепак, вистина е дека и покрај тоа што се заштитени и американски симбол, популацијата на коњи од мустанг продолжува да опаѓа. Потребата за пасишта за добиток е една од основните причини зошто овие потомци на коњите што ги предводеа шпанските освојувачи, продолжуваат да ги ловат на многу места во САД.

Каков е коњот Мустанг?

Денешните коњи на Мустанг се прилично компактни и силни примероци кои имаат висина помеѓу 135 см и 155 см. Неговата глава и врат се исто така мали, прилагодени на димензиите на неговото тело. Иако не се особено големи коњи, тие имаат толкава моќ и издржливост што можат да трчаат со милји без да се исцрпат.

Тоа е навистина издржлива раса што знаеше како да се навикне на неволјите и да преживее во рамнини и пасишта, хранејќи се со зелени растенија и трнливи грмушки и без потреба да пие многу вода. Имаа временски неповолни временски услови, од замрзнувачки зими до врел лето. Мустагите се истакнуваат неговата голема мускулатура и прилагодливост дека им овозможува да преживеат не само на големи рамнини, туку и на кој било вид американска зона, од сушна до нај планинска.

Нивниот изглед обично е нешто занемарен и див, нешто што им дава необична убавина. Капутите можат да бидат многу разновидни, наоѓајќи секаков вид тоналност, па дури и пито и шарени палта. Иако, коњот Мустанг, може да претстави еден вид поконкретно палто: мешавина од кафеава со сини тонови што му даваат посебен сјај.

американско стадо со мустанг

Скоро нескротлива и високо интелигентна, оваа коњска раса има импулсивен и тотално независен карактер. што ви помогна да преживеете во неповолни околности. Тие се сомнителни животни, нешто од витално значење за сопствениот опстанок и за стадото.

Нормално да се смета за еден од најубавите коњи во светот, нели?

историја

Како што веќе објавивме на почетокот на статијата, Мустангите, добро познати северноамерикански диви коњи, не потекнуваат од оваа земја. Сепак, постојат записи за коњи кои ги населувале земјите на Северна Америка пред илјадници години, иако тие во моментов немаат познати потомци. Коњите со потекло од Северна Америка, завршија во истребување некаде пред крајот на плеистоценот, односно пред повеќе од 12.000 XNUMX години. Неколку века подоцна Во 1492 година, шпанските освојувачи пристигнаа во овој нов свет качен на нивните трски, а коњите наскоро ги преселија овие земји.

Првите коњи наречени коњи Мустанг биле потомци на овие Шпанци кои пристигнале со години на плажите на Флорида и Мексико. Некои од арапскиот коњ, други од аналузиска чистокрвно потекло или, како што докажаа неодамнешните студии на ДНК, од Кабало де лас Маризам. Овие коњи станаа канелови, ширејќи се низ рамнините и ливадите, рапидно зголемувајќи го нивното население.

стадо со мустанг

Доста од овие суштества беа заробени од страна на ИндијанцитеДека тие знаеја како да ја видат силата и отпорот што го направи ова животно одлично превозно средство главно, но исто така ги направи погодни за голем број на различни функции. Коњите исто така станале придружник што толку многу го ценеле што дошло да ги замени кучињата како животно-придружник.

На големиот број диви стада што се појавија, мора да се додаде зголемување со оние коњи што ги пуштија нивните сопственици, како што се сточарите што ги пуштија да бараат храна во текот на зимата и да не ги чуваат.

На почетокот на XNUMX век, американските сточари сметале дека има прекумерна популација на диви коњи и дека ова, додадено на постојаното зголемување на стадата, ја загрозувало храната на нивните животни. Затоа, тие почнаа да ги ловат. Малку по малку се намали бројот на северноамериканските коњи Мустанг се додека не дојдоа масовно да ги ловат, предизвикувајќи видот да биде загрозен од крајот на шеесеттите години. Тоа беше точно во седумдесеттите години кога На Конгресот на Соединетите држави, во сила беше закон со кој строго се забранува лов на коњи и ги прогласува за заштитен вид. Благодарение на овој закон, бројот на Мустангите престана да се намалува драстично.

коњ од мустанг

На крајот на 30.000 век имало околу XNUMX XNUMX Коњите Мустанг во Северна Америка и експертите проценуваа дека оваа бројка ќе се намали на 10.000. Ова ги стави во состојба на готовност Американците кои започнаа да создаваат проекти како „Донесете коњ“ во 1973 година во Монтана, со кој се обидува да се избегне лов или жртва на овие прекрасни суштества.

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Андреа dijo

    СИ ОБОУВАМ КОИ МНОГУ И СИТЕ ОВИ ИНФОРМАЦИИ МНОГУ СЕ УСЛУГААТ, ВО ОВОЈ КАРАНТИН Е ГИ ПРЕБАРАМ СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ЗА КОИТЕ НА ОВАА ВЕБ СТРАНА :)