Коњот Бербер, карактеристики на еден од најстарите

Кафеав коњ од бербер

Извор: викимедија

Расата на коњи од Бербер или Бербер, е роден во Северна Африка y го должи своето име на Берберците од Магреб, со кого е тесно поврзана.

Не се знае многу за потеклото на расата, но има многу теории што ги имаме, и сите тие се согласуваат, како што ќе видиме подоцна, дека сме пред една од трките коњи најстара во светот.

Дали сакате да дознаете повеќе за нив?

Некои теории тврдат дека расата потекнувала од група диви коњи кои успеале да го преживеат леденото доба.

Денес, оваа теорија не може да се потврди дали е точна или не, сепак, на што можеме да се потпреме е палеонтолошки наоди кои посочуваат дека најверојатно трката во Бербер се спушта од див коњ кој живеел во Северна Африка повеќе од неколку десетици илјадници години. Сето ова потврдува, како што рековме во првиот став од статијата, дека се соочуваме со една од најстарите раси на коњи. Уште повеќе, некои слики се најде во Алжир, шоу коњи чија морфологија е многу слична до оној на сегашниот коњ.

Римските списи од пред повеќе од 2.000 години веќе зборуваа за „коњите на Варварија“

Како е?

Некои од физички карактеристики на трката варираат во зависност од областа во кои живеат. Подолу на исток биди таа област, поголема и поцврста тие се примероци од расата. Земајќи ги предвид овие податоци, можеме да кажеме дека како општо правило висината се движи помеѓу 145 см и 155 см.

Од друга страна, тие чуваат многу работи заедничко како негов долга глава и тесен череп (знак за антиката на расата), неговите уши со средна големина, неговите закосена задница, на прилично ниска опашка.

Вашиот екстремитети нејзините тенок, но моќен и тие завршуваат околу многу силни шлемови. Покрај тоа, копитата на оваа раса е толку тврда што не бара потковица. Ова исто така значи дека треба да обрнете многу внимание на овој специфичен дел од анатомијата на берберската раса. Неопходно е да се оцени земјата низ која животното обично се движи бидејќи не произведуваат сите исти абење. Исто така е многу важно да се чува жабата (дел од шлемот што апсорбира амортизери) секогаш чиста, така што кацигата може да ги направи своите движења на продолжување и контракција без проблем.

коњ од бербер

Традиционалното белберско палто на коњот беше црно или заина, во неговите костенски и темни варијанти. Сепак, како резултат на преминување со арапската раса, боите на крзно од овие коњи може да биде многу разновиден, најчест е тордилото. На грива и опашка влакна нејзините долг, густ и груб. 

Што се однесува до неговиот карактер, се соочуваме со коњи послушен, лесен за обука и харанга. Иако на моменти може да изгледа мрзливо, тоа е коњаник избалансиран и храбар кој е огнен кога ќе го повика неговиот возач.

Покрај сето ова, тоа е многу издржлива раса. Нешто значајно ако се земе во предвид пустинското опкружување во кое пораснаа. Соочен со неповолни услови како што се студ, топлина, жед или глад, коњот Бербер се чини дека не се заморува.

Малку од вас историја

Сметан за симбол на елеганција благодарение на нивниот мазен кас и начинот на кој мавите им мавтаат при движење Тие веќе биле одгледувани од Берберите кога Арапите ја освоиле Северна Африка. Берберите не ги одгледувале едноставно, но тие добро го утврдиле и развиле својот начин на размножување.

Доаѓањето на Арапите означи важен момент во историјата на берберскиот коњ бидејќи, заедно со нив, дојдоа и чистокрвните арапски коњи. Ова беше важно затоа што од тој момент двете трки коегзистираа заедно и, со тоа, ќе се појави трета трка: мешавина помеѓу Арапите и Берберите.

Оттогаш, три главни раси на коњи коегзистираат во Магреб: раса Бербер, полнокрвни Арапи и Арапско-берберски.

Од античко време тоа е А. раса скроти за војна, лов и работа. Тие беа придружници на номади и овчари.

Квалитетите на берберските коњи, како што е нивниот извонреден отпор, се одржуваа благодарение на традиционалниот начин на живот на племињата во внатрешноста. Тие успеаја да ги задржат корисни квалитети на воен коњ покрај агилноста, брзината или грабнувањето.

Тоа беше раса многу ценета од муслиманските освојувачи кои ги нападнаа Шпанија и Франција.

Со текот на годините тие беа извезени во Европа. Се вели дека во 1850 година, султанот од Мароко и дал неколку коњи Варвари на англиската кралица Викторија.

До 1950 година, „класичната“ раса Бербер чувала голем број примероци. Но, по тој датум, чистите бербери значително се намалуваа. Така, во 1987 година Организацијата Мондијале ду Шевал Барба е основана во Алжир за да се зачува расата.

коњ од бербери на песочна земја

Коњите од Бербер станаа одлични спортски коњи, англичаните ги користат на пример за трки. Покрај тоа, сите карактеристики што ги имаат, ги прават а коњи многу ценети за преминување, бидејќи тие се способни да пренесат сè што е добро во врска со расата.

Неговото влијание може да се забележи во многу сегашни трки како што се алжирскиот, тунискиот или мароканскиот.

Денес тие се одгледуваат главно во Алжир, Мароко, јужна Франција и Шпанија.

Врска со андалузискиот чистокрвен коњ

За да го завршиме овој напис, сакаме малку да спомнеме за односот што оваа трка ја има со оној од Коњ од Андалузија.

Нема малку експерти за коњи дека ќе се осигура дека берберската раса е потекло на коњот од Андалузија.

Сепак, од друга страна, исто така има и други експерти кои сметаат дека Пирински коњи со потекло од областа Андалузија тие не добија толку големо влијание од берберската раса. 

Можно е реалноста да е некаде помеѓу двете теории. Што тоа е јасно es дека Ибериските и северноафриканските коњи биле тесно поврзани за време на праисторијата.

Понатаму, со оглед на времето на муслиманската инвазија, јасно е дека и двете раси биле поврзани. Бројот на примероци што го преминаа теснецот на Гибралтар беше значаен во двете насоки.

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.