Коњ Заино

Коњ Заино дорадило

Терминот ранец има неколку значења, но она што нè интересира е она што приноси на зборови сачим  од андалски арапски јазик и сахим од арапски јазик класично што значат тие „што е целосно црно“. Овој квалификатор се користи за коњи и бикови со карактеристична боја на палтото: темно кафеава во случајот на првиот и црна во случајот на втората, со особеност дека не треба да има друга разновидност на боја, без оглед колку е минимална.

Ок сега Каков е коњот Заино? Тоа е оној кој Се карактеризира со тоа што кожата е пигментирана во сива боја на шкрилци, а гривата, опашката и црните краеви (По завршувањето се однесуваме на крајниот дел од екстремитетите што се бројат од коленото и палките надолу). Неговата глава и наметка имаат а мешана комбинација на црни и црвени влакна чиј процент ќе одреди една или друга сорта од костен коњ, од најлесниот: златниот костен, до најтемниот: црниот костен.

Како можеме да видиме костенот е вид крзно, и не само тоа, тоа е а од најчестите и препознатливи бидејќи низ историјата на коњите, заливите се ширеа опфаќајќи различни раси диференцирани едни од други според класата, изгледот, видот и темпераментот. Во вториот случај, наоѓаме три диференцирани гранки: ладна, топла и топла крв. Ладнокрвните луѓе се обично прилично пријателски расположени и истовремено страшни; оние со умерена крв имаат голема агилност и сила, додека оние со топла крв, кои генерално потекнуваат од Арабија и Шпанија, по природа се нервозни со повеќе свој карактер.

Коњско палто

Извонреден аспект на културата на коњите е крзното, кое може да пренесува фундаментални информации за животното, како што е мерење на неговото здравје или проценка на неговиот капацитет да им служи на луѓето.

Под крзно мислиме на поставен формиран од влакната на телото на животното, гривата и опашката. Она што ја одредува бојата на палтото на коњот се два пигменти направени од меланоцити (клетки сместени во дермисот што ги прави пигментите што даваат боја на кожата и косата) и затоа се одговорни за тонот на коњското палто: еумеланин, црн или кафеав пигмент и феомеланин, црвен или жолтеникав пигмент. Овие тонови, наречени основни, излегуваат да бидат прилично темни и униформни, и од нив се добиваат други видови тонови кога гените за разредување стапуваат на дело, што ги прави овие основни слоеви полесни; добар пример за тоа се бисер или шампањско палто. Недостатокот на овие два гореспоменати пигменти, без оглед дали се тотални или делумни, генерира албинос соодветно и албиноиди повремените бели дамки на основните палта не се сметаат во самиот капут.

Изгорен коњ од Заино Колорадо и коњ албиноид

Изгорен коњ од Заино Колорадо и коњ албиноид

Во XNUMX век, коњските коњи претставиле голема разновидност во однос на нивното палто, нешто што постепено се намалува поради изборот и преминувањето со фини животни кои обично имаат одредена боја, како што е костенот.

За да се дојде до особеноста на палтото од костен, потребно е да се има присуство на а ген наречен Агути, име што доаѓа од црвениот палто на примитивниот коњ, иако е точно дека некои автори потврдуваат дека предците биле волци и ползиле. Овој ген е доминантна што ги групира сите црни влакна на краевите, гривите и опашките на коњите.

Најчестиот капут од костен е оној кој Работи рамномерно преку грбот на коњот, оставајќи ги областите на глуждот, муцката, опашката и гривата за други нијанси, како што се црна или темно сива. Тие често имаат мали дамки од бели и темни бои лоцирани на екстремитетите и муцката.

Во заливите наоѓаме различни видови крзно што ни овозможуваат да ги класифицираме.

Сорти на коњи Заино

Разгледани за карактеристиките на мулата, каде што неговите основни бои вклучуваат кафеава и црвеникава, освен црни или темно сиви тонови во гривата, опашките, муцката и глуждовите, Полесно е да се идентификува дека коњот е костен отколку да се анализира потеклото или специфичната раса што ја претставува ова животно. Запомнете дека коњот костен има различни физиономски карактеристики затоа што многу раси имаат ваков тип на палто.

Во текот на последните децении напредокот во областа на генетиката е повеќе од значаен во областа на коњите, анализирање на механизмот за мешање на гените од различните раси, нивните слоеви и класифицирање оние кои беа непознати.

Гените се дистрибуираат во времето на гестација на ждребот, ова е еден од факторите што ги одредуваат различните нијанси на палтото на коњот. Исто така, влијае врз тоа дали е рецесивно или доминантно, често преовладуваат гени се оние со потемни тонови, како што се црни или кафеави против други видови на пигментација како црвеникава или жолтеникава.

Костен заино, мајка и теле

Костен заино, мајка и теле

Студиите спроведени во оваа област овозможија да се создаде регистар кој вклучува фактори како што се палтото, расата, климата на животното и неговата прилагодливост. Говорејќи за заливските коњи, делот што најмногу нè интересира е првиот, крзното, каде Наоѓаме мала класификација со различните сорти што ги имаат овие коњи во однос на нивниот капут. Оваа класификација, која ќе ја најдете подолу, е порачана од најлесна до најтемна сорта.

 • Заино дорадило Тие се оние кои имаат повеќе жолтеникава нијанса, во комбинација со светло-кафеава боја, пријатни бои се стекнуваат за окото.
 • Заедничко црвено заино, Има темно црвена боја (силен тен), кој постепено се деградира со светли бои на портокалова или многу светло-кафеава и жолтеникава допира во различни делови од телото. Ако има овци нозе се смета за одлично животно.
 • Костен заино, Тоа е посебен вид црвен костен именуван заради сличноста со бојата на лушпата од костен, име наследено од Шпанија.
 • Изгорено црвено заино, чиј црвеникав тон е повисок и потемен. Опашката, гривата и ртовите се црни. Некои автори, исто така, го нарекуваат овој вид костен како црвена крв во бикот, додека други тврдат дека тие се две различни сорти тврдејќи дека последниот има поживописен и огнен тон, додека изгорениот црвен костен, иако има покачен црвеникав тон, е потемен.
 • Муцка од Заино муле, Тие се оние со повеќе пепел или сива нијанса на нивната муцка, стекнувајќи изглед на мазга заедно со нијанси на темна пура и жолтеникави нијанси. Мулта муцка се одредува со разредување и е повеќе одлика на лицето како во случајот со заино малакара што може да се појави во каква било разновидност на палто (во костенот го има пред сè во црвениот костен и златниот костен). Овие две особености на главата некои автори ги сметаат за еден вид крзно, иако има некои контроверзии.
 • Сулен Заино, Тие се оние кои имаат повеќе црвеникави тонови, одредувајќи некои црни тонови со мали триења на кафеава коса. Овие видови коњи се многу посакувани во коњичката заедница поради нивната убавина.
 • Заино, ги има сите карактеристики споменати за овој вид животно и процентот на пругасти црвени и црни влакна е приближно 50%.
 • Заино пангаре, Тоа е кога муцката, кожата под очите, пазувите, градите, стомакот, задушувањата и гаќите имаат измиена боја (повеќе жолтеникава), а остатокот од палтото е заина. Се соочуваме со друг вид на разредување, како што е муцката од мазга. Пангарето е особеност на палтото што може да се најде во различни палта, но во заливите е местото каде што се гледа најчесто, особено во црвениот залив и златниот залив.
 • Црн Заино, Од темна боја на коса, влакната на главата и палтото се црни и црвени со поголема доминација во процентот на црни влакна, што го разликува од црвениот костен.
Коњ црн Заино

Коњ црн Заино

Да заклучиме со коњите костен споменете го тоа нивниот капут може да покаже мали варијации кога се вкрстува со некои раси. Тие можат да претставуваат, на пример, делумни албинизми како во случајот со преголемите и тобианосите; засилувања како размачкана и валана; розилизам во случај на росилос и розилос морос, или тордилизам како во винозниот тордило.

Сето ова, како што споменавме кон средината на статијата во форма на мали потези, се должи на генетиката. Постојат моменти кога генетскиот дел од заливот може да биде помалку доминантен, како на пр кога ќе сретне коњ од чистокрвни. Во одредени случаи може да се забележат мали деградации во форма на молови ситни во пределот на задникот на животното. Друг случај што резултира од вкрстување помеѓу коњ од костен и чистокрвно, е оној што резултира со добивање на повеќе мешано животно што претставува големи дамки по должината на неговото тело и даваат карактеристичен изглед на крава Холштајн.

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.