Коњот има големи и силни заби

коњски заби

Коњот има големи и силни заби, со вкупно четириесет и четири заби. Секоја вилица е составена од три засечни заби, еден кучешки, четири премолари и три катници. И вашата природна и домашна храна е тврда, груба и неверојатно абразивна, затоа треба добро џвакање да го подели и да го олесни продирањето на дигестивните сокови кои мора да ги обработуваат хранливите материи за последователна апсорпција.

На инцизивни заби се користат за сечење трева и тие растат формирајќи полукруг. Помеѓу кучињата и премолари има добро диференциран простор наречен дијастема. Сите заби се карактеризираат со тоа што имаат многу високи круни и мали корени во споредба.

Акцијата за џвакање се изведува косо, бидејќи горната вилица е поширока од долната. Поради оваа причина, рабовите можат да се формираат на предниот или на задниот дел на катниците, што ако не се покрене, може да предизвика лошо затворање на устата.

Да се ​​знае возраст на коњот со наб obserудување на забите, од суштинско значење е да се објасни нивната позиција и разлики. Прво и најважно, оските и катниците немаат никаква корист при одредувањето на возраста. Исто така, треба да се разбере дека коњот се раѓа со четири цицачки заби, два во средината на горните непца и два во средината на долните.

Theилето веќе ги има надвор од непцата и кај година тој има дванаесет млечни заби што треба да ги има. На две и пол години, првите четири пијавки се толкуваат, а на три и пол уште четири. По една година растат таканаречените екстремни заби, кои подоцна ќе бидат секачи.

Кога овие се веќе во средината на нивниот период на раст, се забележува дека коњот достигнал петгодишна возраст и кога забите се застојаниТоа е дека тој има седум години и како што коњот старее, забите стануваат се повеќе триаголни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.