Ајде да разговараме за asакас, коњчиња и коњи

Jackекфрут, пони, коњ

Во коњскиот свет, секој го знае тоа коњите се големите животни, додека коњчињата се најмалите, сега ќе се прашувате ... А, Jacакас?

Не е прв пат терминологијата да нè тера да размислуваме за тоа со што се занимаваме. Веќе се најдовме во некоја друга статија, на пример во случајот со коњчиња од пибалд или пинтоДека неколку поими можат да се однесуваат на исто животно. Со зборот „џекфрут“ истото се случува повторно. Ајде да дознаеме!

Во Шпанија терминот Aака се однесува на еден вид коњ со мал раст главно, иако терминот се користи за други видови коњи. Треба само да направите кратка прошетка низ мрежите за да видите дека се користи и за именување на кобили или за машки коњи на кои им се отсечени опашките за да се спречи заплеткување во трнливи и грмушки, а исто така се и кастрирани. Вторите обично се работни коњи на терен.

Да се ​​вратиме на малите коњи. Aака, всушност, е шпански збор за коњчиња. Пони е англицизам кој е натурализиран и го раселувал шпанскиот израз кога се однесувал на овие животни. Имајте на ум дека англискиот има голема тежина во светот на коњите.

Ајде да видиме малку подлабоко што е тоа „Jackекфрут“.

Какви се овошјето? 

Диви коњски видови (коњи, магариња, зебри ..) тие не надминуваат еден и пол метри во висина до крстот и обично имаат прави уши, на enihestas manes а крзното им е пругасто во некоја област. Во суштина ние опишуваме Пони, или поточно, џекфрут нели?

Пони

Коњите се припитомени животни на овие диви коњи, а расите се покажаа повисоки од тој метар и половина во висина, слоевите на нивното крзно се поразновидни, новите се поубави и флуидни.

Jacакас нејзините полудиви или домашни коњи кои во голема мера ги задржуваат карактеристиките на оригиналните диви коњи, покрај многу карактер од истата причина.

Буквално сите раси на шпански џекфрут се црни или кафеави со прави уши.

Можеби би било интересно да видите пример за Раза де aака, ајде да ја видиме aака Навара.

Aака Навара

Има многу апоени за оваа раса Домашно потекло од Навара, како што се: Пони Наваро, Кабало Наваро, Кабало Васко-Наваро, Кабалито де Андија, Кабалито де ла Баранка или Кабалито де лас Амескоа.

Како што се тие?

Станува збор за животни рустикален, силен, прилагоден на живеење во планински области. Е долготрајна раса, со силен темперамент и со мала висина, околу 1,26 за жени и 1,34 за мажи.

Тој е со пропорционален и жив изглед, со развиен стомак. На многу експресивна главаИма прав профил и нешто обемно, каде што се подигнуваат мали уши. Има многу проширени ноздри а горната усна има многу изразена крива и, во некои примероци, обезбедени со чуден мустаќи.

Мускулните гради, длабокиот градниот кош и обликот на неговите ребра, го прават тоа обликот на телото наликува на бурето.

на екстремитетите се тенки, но силни, завршени во мали тврди и компактни трупови.

Што се однесува до неговото крзно, la типично палто е костен, особено темниот. Гребла и опашка се грмушки и редовни.

Куриозитет е тоа што ја достигнува својата полнота помеѓу три и четири години, што значи дека тие имаат доцен развој.

Aака_Навара

Извор: Википедија

Малку од вас историја

Потеклото е полно со непознати. Ако се знае дека областа во која отсекогаш живееле одејќи од долината Аежкоа до долината Лана, и дека не е поврзано со слични раси во блиските географски области.

Пред XNUMX век, оваа раса на коњи беше многу важна за Наварасепак, од тој век и почетокот на XNUMX-тиот, започна да опаѓа поради механизацијата на земјоделството. Покрај тоа, крстовите со други различни раси од блиските региони ја доведоа во опасност оригиналната Jacака Навара.

Денес се наоѓа во малите градови во планинските маси Урбаса и Андија, како и во Гоизуета или Изалзу. Од кога 1982 година во фармата Сабаиза беше создадено конзерваторско и референтно јадро на aака Навара, чии претходници потекнуваат од мало стадо создадено во 1939 година за да видат дека примероците на aака опаѓаат.

Во Сабаиза, јаките живеат во планините, планините и ливадите, примајќи само малку храна или храна во зима. Theивотните се собираат само за да применат некои санитарни средства, така што тие имаат многу голема слобода, тие не се домашни животни.

La сегашната популација на aака Навара е околу 350 копии, од кои 20 се машки и 330 жени. Трката е во Опасност од истребување.

Да се ​​реши оваа ситуација се спроведува „план за закрепнување и зачувување“ каде што соработуваат мала група на одгледувачи на расата. Неколку примери за извршените активности се: извршување на пребарување примероци, изготвување на регистар, генетски студии и снабдување на одгледувачите со чисти пастуви од расата за да можат идните генерации да се движат кон одржување на оригиналната раса.

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.