Коњски терапија и аутистични деца

терапија со коњи

Експертите и психолозите добро го познаваат тоа терапии со коњи, познат како терапија со коњи, се целосно корисни за оние кои страдаат од разни болести.

Овој тип на терапија се состои од употреба на коњот терапевтски за рехабилитација и физичко, когнитивно и социо-емоционално подобрување, со што се промовираат здравјето, образованието и спортот. Пред неколку години, истражувачите откриле дека овој вид третман има многу придобивки за децата со болест како што е аутизмот.


Овие деца имаат големи потешкотии да се однесуваат нормално и да комуницираат социјално, тие ги презентираат тешкотии во јазикот и комуникацијата. И овој вид на терапија може да им помогне полесно да комуницираат, покажувајќи малку по малку големо подобрување на болеста и воспоставувајќи голема емоционална врска помеѓу детето и коњот.

Со коњи аутистични деца наоѓаат одличен објект за комуникација што тие не ги наоѓаат кај луѓето, или заради спокојството што овие животни го пренесуваат или заради нивниот голем инстинкт кон луѓето бидејќи коњот е мирен и се чувствува тотално безбеден со личноста и инстинктивно многу повеќе со деца кои имаат поголем капацитет да воспостават емотивни врски со животни.

Со овој метод се добива големо подобрување на детето психолошки, во неговото способност за комуникација, во нивното когнитивно функционирање, нивното однесување, нивната способност да се чувствуваат, во нивните чувства и во многу повеќе области што ја опфаќаат оваа болест.

Овој третман може да гарантира тотално подобрување кај аутистичните деца, целосно лекување на болеста без потреба од лекови, само со loveубов и блискост со едно од животните најблагороден на земјата како коњот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.