Коњот и односот со луѓето

коњ

Пред да се приближи на друго животно, коњот гледа во него, создава простор и растојание. Луѓето по природа имаат тенденција да им приоѓаат без многу крадење. Тоа го прави коњот, чувствувајте страв и исто така создавајте дистанца.

Коњот е животно што се прилагодува на околината што ја опкружува. Секогаш опстојувајќи на најдобар начин, во нејзината дива околина. Меѓутоа, кога човекот ќе одлучи да го има коњот под своја грижа, тој го става во неговите раце.

Имајте на ум дека ќе бидете подготвени предавање во целост сè додека мажот се однесува кон него со наклонетост и да му дадат вистински услови за живот. Бидејќи перформансите на коњот не зависат само од него, туку и од работата, посветеноста, loveубовта и дисциплината што ги воведува неговиот возач кога тренираат заедно.

Од неговото припитомување, коњот се користел за секаква работа. Дури и денес, секоја трка има одредена работа за која е најдобро прилагодена. И, не смееме да заборавиме дека коњот е со човекот со милениуми. Тој беше многу вреден за неговите квалитети: мускулна сила, отпорност на напор, брзина и интелигенција.

Како терапија за луѓе

Докажан факт е дека коњите им помагаат на луѓето да ги подобрат меѓучовечките односи. Човечкото суштество е во состојба да го разбере коњот и да комуницира со него преку трошоци или звуци. Можете да добиете многу блиска и автентична врска со нив.

La терапија со помош на животни Тоа е врамено во холистички и еколошки струи кои промовираат поголем контакт со природата во нејзиното манифестирање, и растително и животинско. Може да биде помош за да се напредува во животот на луѓе кои се во време на криза. Луѓе кои претрпеле несреќи и воопшто за човечкото суштество и во болест и во здравје.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.