Овес од коњ, традиционална состојка во нивната исхрана

коњи што јадат

Хранењето на нашите коњи е нешто што секогаш нè загрижува. Кои житарки да се дадат, во која пропорција? Дали ги добиваат потребните минерали и витамини од нивната исхрана? Дали имаат недостатоци? Треба да се даваат додатоци?

Во оваа статија ајде да разговараме за специфични житни култури: овес. Некои експерти ја препорачуваат оваа житарка како една од најсоодветните. Сепак, предностите и недостатоците на овесот за нашиот коњ многу зависат од неговата физиолошка состојба, карактер и активност. Ајде да видиме што ни нуди на нашите коњски коњи!

При утврдување која е најсоодветната диета за нашите коњи, мора да ги имаме предвид физиолошките карактеристики на нивниот дигестивен систем: бавно и внимателно џвакање, стомак со мал капацитет што мора да се испразни неколку пати во текот на денот, тенкото црево што прави варење на ензимите и големото, седиште на нападот на микробите и каде што храната ферментира.

Сето тоа ги прави овие животни склони кон проблеми и промени во транзитот на храна како што се варење, колика и сл.

Нивната исхрана мора да биде избалансирана и ќе зависи од тоа дали нашето животно прави силна активност или не. Ова е местото каде што тие влегуваат во игра житарки од житни култури кои претставуваат важен извор на енергија за оние коњи за кои е потребно високо ниво на енергија, на пример спортисти.

Detailе ги видиме детално карактеристиките на овесот како дел од хранење коњи.

Овес за коњи

овес

Овесна каша е а многу вообичаено жито во исхраната на коњите. Заедно со јачмен, пченка или пченица, тоа е едно од главните житарки за нашите животни.

Содржи многу јаглехидрати, како што е скроб, кој ќе се хидролизира и ќе се распадне на шеќер, т.е. извор на енергија неопходен за мускулна работа и активност на коњот. Тоа е од суштинско значење за спортските коњи кои брзо ослободуваат енергија, на пример во тркачките патеки.

Поради карактеристиките на овесот, коњите се принудени добро да го џвакаат, со што се промовира нивното варење. Исто така, како што коментира брендот Пиенсос Паво на својата страница, шеќерот го стимулира мозокот произведувајќи серотонин. Нормално е некои коњи да се чувствуваат погодени по консумирање на овес, уште од серотонин тоа е „хормонот на среќата“. Особено коњите со лесни активности можат да станат возбудени или нервозни откако ќе проголтаат овес или други житни култури кои содржат скроб.

Предности што им ги носи на коњите

 • Овесот содржи а поголем процент на маснотии, на што се пренесува сјај на косата.
 • Скробот во овесот полесно се вари отколку во другите житарки, така што шеќерот се распаѓа без проблеми и по влегувањето брзо влегува во крвта. Ова резултира во му обезбедува енергија на коњот многу брзо, што е идеално за спортски коњи.
 • Содржи а поголема концентрација на влакна и сурови влакна од другите житарки. Високо ниво на влакна е од суштинско значење за да се спречат проблеми со варењето на храната.
 • Шеќерот во организмот го стимулира производството на серотонин, познат како хормон на среќата. Овој ефект е различен во секој примерок и некои можат да бидат неверојатно возбудени. Поради оваа причина, многу сопственици сметаат дека нивните коњи се вклучени со јадење овес.. Ако оваа возбуда е претерана и стане проблем, постојат алтернативи за хранење коњи без овес, па дури и без шеќер или скроб.

Кога и како да им обезбедиме овес на нашите коњи?

мора почекајте помеѓу час и половина и два часа по вежбањето за да ги нахраните коњите. Исто така, мора да бидеме претпазливи со вода и да избегнуваме прекумерна потрошувачка поради замор. Почекајте да се опушти дишењето на коњот пред да понудите вода.

хранење коњи

La овес Не е идеален за раст на ждребот, па затоа е подобро да почекаме додека нашето животно не стане возрасно лице да започне да го снабдува. Пред сè, тоа ќе биде храна што ќе го фаворизира нашиот коњ ако изведува значителна вежба дневно и има потреба од енергија. Во секој случај, секогаш Хранењето мора да се мери според потребите на коњот. Во оваа смисла, погодно е да се анализира фуражата за да се откријат можните недостатоци на хранливи материи.

Иако овесот е корисен за нашите спортски коњи, ние мора да знаеме како да го снабдуваме. Оваа житни култури содржи повеќе фосфор отколку калциум. Бидејќи мора да се комбинира со друга храна што содржи повеќе калциум од фосфор, како што е луцерка. Идеално за балансирана порција калциум и фосфор е 2 дела овес за 1 луцерка.

Дајте овесна каша за прв пат

Бидејќи сте високо житни протеини, ако вашиот коњ не јадел овес порано, треба да го вклучите во неговата исхрана прогресивно и во мали количини. Околу 100 грама на ден за една недела и половина Би се препорачало, тогаш мора да одите малку по малку зголемување на количината во неделни интервали или недела и половина.

Видови овес

Во Шпанија можеме да најдеме овес бела, златна и црна. Традиционално, најшироко се користи белото, додека во земји како Франција е избрана црната боја. Покрај тоа, можеме да најдеме на пазарот различни начини на снабдување со оваа храна, на пример исечен овес или житарки.

 • Исечете овес: Овој начин на снабдување со овес е да се даде на растението наместо жито. Фабриката овес има многу растителни влакна и е корисна за варењето на храната.
 • Овесна каша: Може да се даде овес од цели зрна земјата, влажна, излупена или микронизирана. Во овој случај, лушпата се отвора и животното може поефикасно да го вари житото..

овесна каша

Овесот од цело зрно треба да се испорачува како овесна каша без прав, со целосна и фина кора. Како што споменавме, за снабдување со овес, тој секогаш треба да се комбинира со друга храна, така што нашиот коњ ги прима сите потребни хранливи материи. Ова може да се постигне со анализа на фуражата и снабдување со храна или додатоци со хранливи материи што недостасуваат на нашето животно.

За да дознаете уште повеќе за хранењето и варењето на коњите, можете да дознаете за тоа колку стомаци има коњот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.