Што да правам кога коњот е настинат?

ладно

Со доаѓањето на студот е вообичаено за коњот настинува, како да се спречи или избегне? Како и луѓето, и тие страдаат од оваа привремена болест. Неговите симптоми се прилично слични на оние што може да ги има човекот и затоа ќе биде лесно за нас да го идентификуваме.

Коњот, нормално, има насолзени очи, кивање, слуз и кашлање се чести. Во исто време, ќе се најде значително и забележливо распаѓање и мрзеливост, гледајќи го коњот со едвај силна сила да се движи или да извршува кој било вид активност, бидејќи, како и ние, се чувствува потешко од нормалното.


Нормално кога има настинка, дури и наједноставната вежба му е потешка. На овие симптоми, во понапредни случаи, мора да се додаде појава на треска, треперење и недостаток на апетит, иако тие не треба да се појавуваат и се далеку од многу чести.

За лекување на оваа лесна болест, најчесто е да се обратите кај вашиот ветеринар и тој ќе ви обезбеди идеални лекови за брзо закрепнување. Во меѓувреме, препорачливо е да го одржувате коњот високо хидриран бидејќи со настинка може многу брзо да се дехидрира и да изгуби протеини, витамини и одбрана во неговото тело. Исто така се советува завиткајте го коњот со ќебиња за да спречите премногу ладно а тоа пак го влошува.

За време на студениот процес на коњот, се препорачува да се чувате изолирани од другите коњи, бидејќи тоа ќе спречи ширење на болеста на остатокот од стадото. Не е препорачливо да го изложувате на нагли промени на температурата.

Овој вид на болест има тенденција да биде лесен, брзо закрепнувајќи се од него. Но, ако се случеше дека и покрај давањето на оваа грижа најмногу се влошува Препорачливо е да одите на ветеринар, таму ќе ни го посветат целото внимание.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пола Оспина dijo

  Здраво, имам кобила, ја купив пред еден месец, има многу слуз и многу неволно што можам да и дадам за ова

 2.   Марија Тереза ​​Мартинез Мачука dijo

  Извинете го моето незнаење, но ако можете да ги регистрирате тркачките коњи. затоа што сакам да ги заштитам моите коњи од кражба, за подоцна да ги идентификувам благодарение