Коњи Режонео

Поглед на работата на коњот рехонео

Иако денес сè повеќе луѓе бараат укинување на борбите со бикови, борбите со бикови со рехонео коњи сè уште се многу популарни. Сепак, овој спорт е многу опасен, како за возачот, така и за неговото животно. Всушност, само оние кои се најхрабри и кои можат лесно да ги контролираат своите коњи можат да го практикуваат тоа, бидејќи влогот е голем кога имате бик пред вас.

Но Кои се всушност коњите на реженео? Која обука ја следат? Откријте го сето ова и многу подолу.

Кои се коњите на Рехонео?

Коњаник со рахон што ќе го закова бикот

Тоа се коњи кои биле обучени да носат јавач кој ќе се бори против бикот. Ако земеме предвид дека бикот е животно вооружено со два многу силни рога и дека може да стане многу агресивно (и повеќе кога животот му е во опасност), може да добиеме идеја за умереноста што таа личност кој го води коњот мора да има.коњ, кој има многу голем инстинкт за преживување затоа што во природата тој е плен, а не ловџија.

Поради оваа причина, не сите коњи се погодни за борба. Тие мора да бидат брзи, но и смирени. Така, обично се избираат следниве:

Коњ од Андалузија

Тоа е животно познато како шпански коњ или чистокрвно шпанско (PRE) чие потекло е во Андалузија (Шпанија). Се мери во висина од 153 до 175 см, а женката е пониска од машката. Има силен, заоблен врат, живи очи, витка опашка и горд лого. Брзо е и тешко.

Англиски коњ

Тоа е животно чие потекло може да се најде во Англија од XNUMX век, кога англиските мајки кобили биле прекрстени со увезени пастуви Арапски, Барбари и Ахал Теке. Тој е висок околу 163 сантиметри, со робусно и атлетско тело подготвено да патува на долги растојанија. 

Како е обуката?

Обуката на идните коњи на рехонео бара многу и од возачот и од самото животно. Првиот мора да му покаже на коњот дека може да му верува, во исто време кога го насочува. Ова тоа се постигнува само со трпеливост и упорност, долго пред да го изложите на опасност од бик (за повеќе информации, препорачуваме да прочитате Оваа статија објаснувајќи како да се скроти коњ).

Штом коњаниците веќе му веруваат на својот возач, тоа е моментот кога тој може да започне да го обучува да биде коњ режено. За тоа, она што е направено е да се изложи на бик вообичаено направен од дрво што ќе го премести друго лице. На овој начин, малку по малку ќе се чувствувате сè повеќе и повеќе смирено.

И покрај тоа, не можеме да заборавиме дека стравот е природна сензација. Колку и да е обучен, ако види дека животот му е во сериозна опасност, може да реагира бегајќи, а по пат може да го испушти возачот. Од оваа причина, многу е важно и коњот и неговиот водич да се разберат и почитуваат едни со другиво спротивно може да се појават проблеми. Само на овој начин и двајцата ќе можат да го напуштат плоштадот неповреден кога ќе бидат изложени на вистински бик.

Како е борбата со бикови со коњи?

Реџонео коњ во борбата со бикови

Тепачката со коњи се изведува на следниов начин:

Прва третина

За време на оваа прва етапа, возачот, на задниот дел од неговиот коњ, е она што тој ќе го направи закова едно или две одбивки на бикот да биде послушна.

Втора третина

За време на оваа фаза, се бара да се покаже повеќе и не толку многу да му наштети на бикот, затоа само максимум три пара знамиња се заковани на него додека се борел или провоцирал за да ги избегне неговите инвестиции.

Трето трето

Познат е како оној на смртта. Коњаникот ќе го закова со вратило на смртта, со должина слична на мечот. Така, тој го убива бикот или, во најмала рака, го остава да умира за борбецот да го заврши.

Што мислите за оваа дисциплина?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.