Коњи облечени во ролетни или платнени качулки

ролетни

Сигурно многу пати се прашуваме како има коњи (особено во трки) што носете платнена хауба или ролетни. Овој аспиратор се состои во тоа што има две дупки направени експресно за очите, кои се прикажуваат од двете страни со прегради што се направени блиндердо. Со овој систем коњот може да постигне побрзи времиња.

Особено ако зборуваме за Чистокрвни коњи кои почнуваат да се натпреваруваат им е многу лесно да се расеат, секогаш на почетокот на натпреварот бучавата или остатокот од коњите што се околу може да го направат тоа се под стрес и изгуби ја таа витална суштина. Со овие ролетни се избегнува коњот да не види и да стане нервозен. Не му е потребна оваа хауба, има некои кои се навикнуваат и никогаш не им требаат.


Исто така, често се случува да се занимаваме со a премногу curубопитен коњ што може многу лесно да се одвлече од вниманието и тоа не е добро за тркачки коњ. Со овој систем нема да обрнете внимание ниту на остатокот од коњите и едноставно ќе се фокусира на трчање.

За време на трката има коњи кои имаат тенденција да се свртат кон надворешноста, возачот треба да направи вистински борби за да го одржи исправено, а други, сепак, имаат тенденција да се приближат многу до останатите коњи. Во овие случаи исто така ролетните се ставаат така што ќе трчаат целосно исправени, овозможувајќи помалку загуби на енергија и потенцијал за побрзо време на трката.

Обично е користете како мерка за обука, особено кај младите коњи и кај оние кои развиваат нагли измени во стилот на трчање или дури и во нивната личност, тој најмногу се користи за да се поправи некое време, откако коњот ќе научи дека е отстранет. Истото се случува и на трките откако ќе се поправи проблемот, тој не се става.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.