Што е споротрихоза кај коњите?

споротрихоза

Тоа е инфекција на кожата предизвикана од многу токсична габа, се наоѓа во природата или во почви богати со органска материја и влијае на животните и особено на коњот.

La споротрихозата се јавува често кај коњите. Болеста се стекнува од околината каде што спорите на габата влегуваат преку повреда или абразија на кожата во директен контакт. Историја на гребење со растенија со трње, главно грмушки од роза, дрво, насип и слама често се наоѓаат во медицинската историја.


Оваа габа обично се развива помеѓу 1 недела до 3 месеци по изложувањето на спори на габи. Кај коњите, долните екстремитети, особено росовите, се најпогодени. На местото на инфекцијата се генерираат една или повеќе испакнатини или нодули. Дополнителни удари подоцна можат да се развијат и да се шират по ногата на коњот. Овие лезии можат да улцерираат и да испуштат вода, проследено со кора и скалирање.

Лимфниот систем може да стане крут, густ и сличен на јаже, а погодениот екстремитет може да се воспали поради лимфна стаза. На регионалните лимфни јазли ретко се вклучени во коњитеи дисеминирана болест не е забележана. Кога патологијата е хронична, системската болест не се појавува на почетокот, но коњите со хронична споротрихоза можат да бидат трескави, депресивни и анорексични.

Кај животните, споротрихозата може да се дијагностицира со габична култура, и директно визуелно набудување на организмите кај лезиите. За негово лекување натриум калиум јодид за кожни и лимфокутани форми.

Ракавиците треба да се носат додека ракуваат или третира погодени животни, за да се спречи нивното пренесување. По вадењето на ракавиците, рацете треба да се мијат темелно и да се користи средство за дезинфекција со хлорхексидин, повидон јод или друг раствор со антифунгална активност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.