Нацрт-коњи и нивните најрепрезентативни раси

Нацрт-коњи

Коњи нацрти се оние се користат за работа поради нивниот голем влечен капацитет. Традиционално, тие се користеа за земјоделски работи, како движечка сила и како влечни коњи во одредени прилики за кои беше потребна машина за движење.

Нацрт коњ, бара малку поспецифична грижа и хранење во зависност од видот и количината на работа што ги извршуваат во нивниот ден за ден.

Огромно мнозинство на нацрт раси на коњи тие не постоеле пред XNUMX век. Тоа беше од овој век што воените и земјоделските потреби што ги дефинираа расите тешка должност. Покрај влијанието на индустриската револуција, подобрувањето на вагоните и земјоделските машини.

Оние Земјите кои имаа трговски патишта сметаа дека овие моќни нови коњи се многу корисни. Дури и оние места со канали ги користеле за пренесување на електрична енергија во водата користејќи жични јажиња и механички уреди.

Во Шпанија немало тешки коњи на влечки сè до XNUMX век.

нацрт раси на коњи

Видови на коњи што влечат

Можеме да најдеме три вида коњ на влечење според нивните карактеристики и употреба, и суштински поврзани: коњи со тешка влечка, полу-тешки коњи за влечење и лесни коњи за влечење

Тешки коњски влечки

Тие се најголемите од коњите на влечење тежеше до 180 см на гребенот. Тие се исто така големи, тежат 600 кг до над 1000 кг. Нивните екстремитетите се прилично кратки и нивниот скелет е силен со добро развиена мускулатура. Покрај тоа, тие обично имаат многу мирен карактер.

Некои тешки раси на нацрт се: нацрт од американски крем, коњ Ардени, белгиски коњ на нацрт, коњ Бретон, Перчерон, коњ Шире, коњ од Болоњезе или каталонски пиринејски коњ.

Полутешки коњи нацрт

Коњите што биле користени во транспортот, како што се тренерките на сцената, исто така, барале брза моќ. Ова беше причината зошто тешките коњски влечки не беа целосно соодветни за овие задачи со поголема брзина. Полутешки коњски влечки тие се полесни животни кои можат да напредуваат со кас.

Некои од полутешките раси на нацрт се лесната сорта на Перчерон и исто така лесната сорта на бретонскиот, исто така наречен коњи Бретонски Постири, Ардени.

Коњи со лесни нацрти

Овие се најлесните коњи меѓу коњите влечки. Тие нормално извршуваа задачи како што се носејќи лесни вагони со поголема брзина од претходните два.

Во оваа категорија наоѓаме раси како што се: Морган или Хакни.

Традиционална употреба на коњи што влечат

Земјоделство

Тешките коњи за влечење се користеа за обработка и преместување на земјоделски машини од сите видови се додека коњите и мазгите не беа заменети со технолошки напредок.

орање коњи

Транспорт на стоки и луѓе

Добро е познато дека во различни периоди стоката се превезуваше во кочии со коњи. Овие вагони може да бидат со различна форма и големина, според кои, тие имале едно или друго име: количка, количка, тартата, галија.

Различните видови вагони можете да ги знаете коњите во нашата статија: Коњски вагони: историја, видови и употреба

Како нагласи, ќе споменеме два, еден за одлична употреба и втор за curубопитен:

Зборник на трудови

Долго време движењата меѓу градовите или градовите се вршеле на коњ. Патиштата, кои се совпаѓаа со оние што ги изградија Римјаните, беа лоши или ги немаше. Употребата на ширењето на кочијата и патиштата беа изградени помеѓу главните градови, воспоставувајќи линии за обука помеѓу главните градови. Тоа биле коњските влекачи кои ја исполнувале функцијата за водење на овие постапки.

Трамваи

Во Париз постоеше мрежа на трамваи влечени од коњаници.

Коњи за влечење

Како што споменавме претходно, оние градови што имале речен превоз, коњите играле важна улога. Theивотните ја влечеа стоката со помош на јажиња, заменувајќи ги луѓето или мазгите што ги влечеа овие производи до појавата на коњите на влечење.

Машинско погон

Нацрт-коњите исто така се користеа како подвижна сила за напојување на машини или уреди како што се разбои, мелници, преси, пумпи за вода итн. Usedивотните порано беа прицврстувани на вертикална оска на линија на радијално распоредени шипки. Коњите беа распоредени да одат во круг со потребната сила за да ја достигнат потребната моќност при работењето на машините.

Шумско работење

На тежок терен, коњите што влечат се влечат да ги извадат трупците.

шумски работен коњ

Главни раси на коњи што влечат

Сега ќе видиме некои од главните трки во коњите нацрт. Но, прво ќе разговараме за заедничките карактеристики што ги имаат коњите што влечат.

Заеднички карактеристики на раси на коњи

Коњите нацрти се добро познати по своите голема сила и издржливост. Тие се големи, високи, големи коњски коњи, иако како што веќе разговаравме, во зависност од видот на коњот што го има расата, тој ќе биде повеќе или помалку голем. Тие можат да варираат од 160 см до 180 см на гребенот и да бидат помеѓу 600 и 1000 кг, иако оние со тежок нацрт можат да ја надминат оваа последна тежина.

Коските на овие коњи се силни и големи. Неговата високо развиена мускулатура. Профилот на главата е обично кратки и конвексни линии, а екстремитетите прилично кратки.

Палтата може да биде многу разновидна, во зависност од расата за која станува збор, иако тие обично имаат прилично густ капут. На некои раси, како Перчероните, копитите им се прекриени со влакна. 

Што се однесува до неговиот лик, станува збор за исклучително мирни животни.

И сега да, ќе разговараме за четири раси на овие коњи.

Коњи Ардени

Ние сме порано една од најстарите раси на коњи што влечат. Оваа раса се одгледува во Ардените, Белгија, Луксенбург и Франција, првата е местото каде што го добива своето име. Сепак, историјата на овие коњи датира од многу подалеку во историјата, до антички Рим. Коњите Ардени или Ардени се предци на повеќето други раси на нацрти.

Коњ Арденес

На нивните почетоци тие биле коњи влечки, а не од тешка категорија, но во XNUMX век, расата се мешала со арапски коњи за да ја олесни. Денес се смета како полутежок коњ нацрт. 

Беа многу важно за извршување на работата во војната, и како коњ нацрт и како монтирана коњаница.

Ако сакате да дознаете малку повеќе за оваа раса, можете да најдете информации во нашата статија: Коњи Ардени, една од најстарите раси на нацрти

Нацрт за американски крем

Оваа раса на коњи е единствената коњска влечка развиена во САД што постои денес. Името го добила според златната наметка од крем или шампањ и килибарните очи.

Тоа е раса со многу малку примероци, иако се работи за да не се изгуби.

Нацрт за американски крем

Извор: youtube

Италијански коњ нацрт

Es една од најмалите раси на нацрт, најмногу може да достигнат 160 см. Покрај тоа што е силен, тоа е прилично активна раса која се користи како коњ на фарма. Има помпадур и руса опашка.

латвиски

Во рамките на оваа трка со голема издржливост, наоѓаме три вида коњи нацрт: тешки летонски, полутешки летонски и летонски лесен летонски.

Белгиски коњ нацрт

По потекло од Белгија, таа е една од расите нацрти што била широко користен во САД и Канада. Се користеше пред се за транспорт на големи товари.

Белгиски нацрт-коњ

Санфолк Панч

Оваа раса потекнува од истоимената област. Добиено е со избор на автохтони раси во областа. Тоа е долготрајна раса за која е потребно малку храна за да преживее. Денес нема премногу копии.

Перчерон

Оваа раса со потекло од Ле Перче, во Франција, не е позната само по својата голема сила и интегритет но за неговите естетски карактеристики толку ценети што тие го сместуваат на многу списоци на најубавите коњи на светот.

Перчерон

Малку по малку, оваа раса се ширеше и прифаќаше различни сорти во зависност од земјата во која продолжи да се развива. Ако сакате да ги знаете различните сорти во оваа раса, препорачуваме да ја погледнете нашата статија: Коњ Перчерон

Коњ бретонски

Се соочуваме со уште еден влечен коњ од Франција. Тоа е раса развиена во XIX век и кој е сопственик на А. голема интелигенција. Неговото име потекнува од бретонските планини, каде што беше многу присутно.

Тоа е рустикална раса, со брза прошетка и жив кас и покрај неговата голема големина.

Бретонски

Клидесдејл

Оваа раса на коњи нацрти е резултат на преминување на шкотски тешки кобили и фламански коњи. Тоа беше подобрено со преминување со Ширејците и Арапите. Сето ова ја прави оваа раса поелегантна.

клидесдали

Болоњезе

Со карактеристики на арапски и берберски коњи, ова е раса со голема големина и тежина (околу 850 кг). Тоа е раса широко користен за работа со бавно влечење. 

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.