Коњи во каснување и нивните раси

коњи во кабли

Некои коњи имаа карактеристичен одење наречен кас што плени многу фанови на коњски спорт и одгледувачи. Ова го направи ќе почнат да се бараат расите на коњи кои поседувале кас. Овие трки завршија нарекувајќи се Тротер трка или коњи во троми.

Светот на коњскиот спорт бргу го прифати овој карактеристичен чекор кон трките, каде возачот седи во лесен автомобил или на задниот дел од животното.

Во моментов, овие кариери имаат: голема популарност на Балеарските острови и во Франција.  Дали сакате да дознаете малку повеќе од што се состојат?

Пред да влезете во светот на трките со трки, ајде да ги запознаеме овие коњи малку подобро.

Тротерци во Шпанија не се многу познати коњи, и покрај големите обожаватели кои постојат на Балеарските острови. Ова хоби започна со копии од коњ за каснување од костен и кобили за англиско-норманско каснување. Оваа Тоа беше основата на трката во шпанско тргување, на што подоцна е додадена генетиката на англиските чистокрвни, рорстерот Норфолк и различните шпански, холандски и дански коњи.

И покрај тоа што е трка Создаден за трки во трки, се најде корисен за работа на терен. 

Toе ги отвориме устите со видео од трка што се одржа во Палма, каде што можеме да го цениме минувањето на овие коњи:

Како iosубопитност, постои шпанска детска песна во која се зборува за коњ во каснување.

Какви се шпанските тротари?

Шпанските тротари, со висина на гребенот од околу 150 до околу 170 см, се животни широк тело, со робустен грб и рамена. Нагласува задница нешто косо. Неговите екстремитети се долги и силни. Тие се нога-нозе, карактеристика што кај другите раси ќе се смета за дефект. Тие исто така имаат големи, многу живи очи.

Што се однесува до нивното крзно, тие обично имаат слоеви како костен и костен. Понекогаш може да се забележат и сиви и црни ртовите, со некои суптилни бели ознаки на екстремитетите или на главата.

Покрај тоа што се коњаници многу интелигентни, тие се избалансирани и имаат многу благороден карактер. 

Какви се француските тротари?

Тие имаат висина на гребенот од околу 160 см. Тие се коњи на Силна и робусна градба, со многу мускулест заден дел и кратка слабина. Екстремитетите се долги, силни и моќни.

Тие имаат добар карактер, што е од суштинско значење за овој спорт.

Нивниот капут обично има палта со залив, костен и костен.

Тркачки ремени

Овој вид на трки со коњи се изведуваат со усвојување на специфичен одење или кас на коњите, при влечење суллива (количка на две тркала). Постојат исклучоци како во Франција каде што обично користат автомобил но седло.

Секое место има свои правила во врска со овој вид кариера. Во Харсис (Северна Америка), тие се ограничени на коњи со стандардна раса. Овие коњи се наречени така затоа што првично може да трчаат на една милја трка во стандардно време. Тие се коњи со смирен карактер, кои имаат нозе што се нешто пократки од чистокрвни и поцврсто тело.

Овие трки вклучуваат повеќе стратегија и спринт од останатите трки. Тие можат да се спроведат во два различни емисии: џогирање или темпо. Jогер ги движи предните екстремитети во дијагонални парови. Од друга страна, коњ во ритам ги движи екстремитетите странично. Во Европа трките обично се водат само на кас, додека во другите делови на светот може да се изврши и режимот на ритам.

трка со кас

Ритам трки

Во режим на ритам, коњите се помалку склони кон кршење на чекор, бидејќи тие често носат хоп или брави што ги поврзуваат нозете. Исто така, ритамот тоа е природен чекор за многу коњи. 

Возачот на сулливиот носи камшик што го користи за да го означи коњот со потчукнување и правење бучава на вратилото. Сепак, на некои места е забрането камшикување, како што е случајот во Норвешка.

Спортот со резултати од џогирање од голем интерес во Франција, каде што ги одгледуваат своите коњи за да бидат брзи. Овие коњи се користат за трогање, трки со седла и со запрегања.

Тркачки трки во Шпанија

Овие трки на полуостровот се одржуваат главно на тркачките патеки на Мајорка, Менорка и Ибица, односно на Балеарските острови.

Менорка е тесно поврзана со коњите. Тркачки трки се одржуваат на нејзината општинска тркачка патека во Махон секоја сабота во летните месеци и во недела во зимските месеци.

Тоа беше во Хиподром на Цитаделата, исто така од Менорка, каде Првата трка во трки се одржа на 2 јули 1071 година. На оваа тркачка патека се одржуваат и трки од февруари до октомври.

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.