Коњи и кучиња, дали тие коегзистираат во хармонија?

коњ и куче

Кога коњ и куче ќе се сретнат за прв пат, кучето има тенденција да лае бидејќи тоа е непознато суштество. Овие типови на однесување мора да се елиминираат, бидејќи тие можат да направат коњот да се чувствува заплашен и реагираат на брутален начин.

Коњот е нормално поголем од кучето според уставот, но често се случува да може да се исплаши од кучето бидејќи, по природа, коњот е животно на бегство а кучето е предатор. Ова не значи дека овие две животни не можат да се согласуваат, па дури и да направат одличен тим. живеејќи во хармонија.


Тие можат да живеат во хармонија, сè додека постои претходна обука, затоа што соживот нема да се роди сам по себе Сам ниту, пак, ќе настане како заеднички живот од мали нозе, тоа помага да се биде куче кученце за да се минимизира лаењето, бидејќи неговата природа има тенденција да лае секогаш, а тука влегува човекот за да биде можна хармонија.

Првото нешто што треба да научи нашето куче и човечкото учење е да се почитуваат места како штали, кучињата се многу склони кон прикрадување. Можете да им пријдете, но никогаш не поминувајте покрај нив и, ако ги направите, ќе мора да го карате со звучно „не“.

За да се навикнат коњот и кучето, потребно е да се води кучето кон коњот, но секогаш на поводник, како и неговата тенденција да лае, мора да го прекориме и да му даваме нежни влечења со поводник секој пат кога го прави тоа, во исто време., да ви кажеме да не лаете. Коњот постепено ќе го спушти својот чувар и ќе се навикне на кучето.

Нормално е дека кога ќе се видат лицата за прв пат, кучето има тенденција да лае, што ќе го натера коњот да се обиде да побегне, па дури и ќе стане толку нервозен што ќе ги крене нозете и ќе шутне со опасноста што ја претставува луѓе околу негова страна. Во овој случај, ние мора да ги зајакнеме нашите статус на доминација над кучето со влечење на поводник проследено со цврсто „не лае“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.