Коњите имаат и смртоносни болести

Болести на смртност

На блогот разговаравме од прилика или друго за болестите што можат да ги имаат коњите. Повеќето од нив не треба да ни даваат повеќе од мало плашење. Но, има некои кои можат да бидат тежок проблем за надминување. Ние се однесуваме смртни болестиОние што понекогаш убиваат и животни. Бидете внимателни со нив.

Повеќето од нив започнуваат на ист начин: со малку симптоми кои подоцна стануваат посериозни. Пред првите повеќе или помалку видливи проблеми, најдобро би било да го контактираме нашиот вообичаен ветеринар за да не советува што да правиме. Многу е можно тој да направи некои тестови врз животното за да го провери неговиот статус и, оттаму, да одлучи што е потребно.

Во случај дека бр да пробаме погодно е болеста, можно е да се влоши. Симптомите ќе станат повпечатливи и, се разбира, здравјето на коњот ќе се влошува како што напредуваат деновите. Во тој момент, можно е да се спроведат поагресивни лекови. Бактериите ќе влезат подлабоко во крвотокот на животното, предизвикувајќи многу непријатности.

Не исклучувајте дека, во одредена точка, животното умира. Тоа, во случај да не се обезбеди соодветна грижа. Всушност, не би било прв пат да се случи нешто слично. Го повторуваме советот што ви го дадовме претходно: ако видите дека вашиот коњ страда од какво било заболување, подобро стави лек што е можно побрзо. Ако не, тоа би можело да биде фатално.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.