Дали коњите имаат емоции?

емоции

Според една студија, коњите можеби развиле античка и инстинктивна способност да толкуваат нашите емоции.

Студијата спроведена од Универзитетот во Сасекс гарантира дека коњите се во иста висина со кучињата кога станува збор за препознавање на човечките емоции. Предмет на истражувањето 28 коњи, експериментот се состоеше во изложување на нив портрети на луѓе со различни изрази на лицето.

Тие реагираат на емоции

Тој посочува дека реакцијата на лутите лица била особено јасна кај сите нив “,„ Нивните отчукувања на срцето се зголемија на самото место и тенденцијата беше да свртете ја главата за да го понудите левото око« Обезбедува менаџерот на проектот.

На пример, ако коњот види луто лице, срцевиот ритам му се зголемува, ја врти главата и човекот со левото око враќа подеднакво заканувачки изглед. Напротив, тој може да препознае насмевка, ќе одговори позитивно, тој ќе остави да се гали и ќе продолжи да гледа право напред.

За долго време коњите се социјално софистицирани видови, но прв пат е можно да се демонстрира неговата способност да ја прескокне видната бариера до степен да може да ги чита емоциите.
„Коњите можеби развија античка, инстинктивна способност да ги толкуваат нашите емоции“, вели коавторот на студијата Карон Мекомб. Но, алтернативно, тоа е исто така капацитет што може научиле и го усовршиле секој коњ самостојно и за неговото искуство низ годините ».

Затоа, експериментот на «препознавање на емоционални изрази»Ја стави дилемата на маса. Дали е тоа вродена реакција, можеби резултат на долгогодишна ко-еволуција со луѓето? Или, тоа е научена способност, еден на еден, исто така, како последица на постојана интеракција со „двоглавите“?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.