Коцкање со коњи

забивање

Стабилизацијата е да го задржите коњот заклучен во овој случај во: стабилна, стабилна или кутија, и тоа е просторот во кој практично го поминувате целиот ден. Стабилизирање на коњот ја менува неговата социјална структурал, отсуството на слобода на движење генерира досада, ова може да го натера коњот да генерира проблематични ситуации на изолација и стрес.

За коњите да се биде изолиран значи да се лиши од тоа да бидат целосно среќни. Изолацијата ги ослободува од заштитата што се стекнува со стадото и затоа се склони кон нервоза. Ниту, пак, е потребно коњот да биде со оние од неговиот вид, тој може да биде придружуван од други животни за да не се чувствува сам.


Од друга страна, стабилните коњи, дури и ако имаат придружници во кутијата, другите коњи, ако не се компатибилни, можат да создадат вознемиреност. Овие однесувања можат да имаат последици како на пр намалување на перформансите и, според тоа, коњска вредност бидејќи тоа негативно влијае на вашето здравје.

Телото и екстремитетите се дизајнирани за постојано движење. Затоа, прободувањето е спротивно на нејзината природа, затоа е важно за неговото здравје да дозволи барем неколку часа на ден да ја напуштат шталата и да се движат слободно, во сала за јава или јава, и пред сè, за да се обезбеди нејзино максимално добро- да бидете за време на вашиот престој на блокот, бидејќи тоа е просторот каде го поминувате најголемиот дел од вашето време и сè треба да биде во оптимална состојба.

Погодно е тоа кутиите се удобни и правилно ориентирани, размислувајќи не само на високите температури на летото, туку и на ниските термички зими. Мерењата се важни и варијабилни, бидејќи ќе зависат од големината на коњот. Подот и theидовите мора да бидат од материјал што може да се пере за да се овозможи хигиена и дезинфекција. Пожелно е алкохоличарите и пијалоците да бидат под агол.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.