Структура на коњски коски

Коскена структура на коњи

Како последица на еволуцијата коскената структура на коњите Има некои промени. Овие промени главно се забележуваат во нивните екстремитети, предизвикувајќи прстите да се сведат на само еден опкружен со роговиден материјал познат како шлем или стакло.

Во предните екстремитети, улната и радиусот се споија, создавајќи единствена коска, истото се случи со тибијата и фибулата, спречувајќи ги рацете и нозете да бидат странично свртени.

Во моментов коските на главите на коњите се подолги и тие имаат лице кое е двојно поголемо од черепот. Вилицата е исто така издолжена, со широка и зарамнета површина во долниот дел од задниот дел.

Коњите имаат минимум 36 заби од кои 12 секачи, а 24 се маларни. Вашата 'рбетна колона е составена од 51 пршлен.

Скелетот на коњот е составен од 210 коски, Овој скелет ја исполнува функцијата да биде потпора на мускулите, да ги штити внатрешните органи и да дозволи подвижност за да може да ги регулира различните брзини.

Еволуција на коњскиот скелет

Скелетот е адаптиран да ги задоволува различните функции.

Коњи, како и другите животни, тие еволуирале низ нејзината историја, тоа имплицира дека структурата на вашата коска се менува. Овие промени можат да се видат главно во екстремитетите на коњите, иако се откриваат во други делови на нивниот скелет.

Поради нивното припитомување и задачите што им ги дадоа луѓето, коњите можат да претрпат оштетување на мускулно или коскено ниво, затоа важно е да знаете какво е вашето тело и кои делови се најмногу склони на повреди, за да можете да ги избегнете На едноставен начин.

Ако сакате да дознаете повеќе за еволуцијата на коските кај коњите, продолжете да читате дека ќе ви кажеме подолу.

Телото на коњите е поделено на: главата, вратот, трупот и екстремитетите.

Вкупно скелетот на коњите е составен од околу 210 коски а 'рбетот е составен од 51 пршлен. Од пршлените, 7 се цервикални, 18 торакални, 6 лумбални и 15 каудални. Скелетот има функција на поддршка на мускулите, како и заштита на внатрешните органи и дозволување на подвижност за да можат да ги регулираат различните брзини.

Извор: Википедија

Curубопитен факт е дека скелетот на коњите нема клучни коски. Наместо тоа, областа на предните екстремитети е прицврстена за 'рбетот од мускулите, тетивите и лигаментите.

Екстремитети на коњите

Коментиравме дека екстремитетите претрпеа најголеми промени, ова е очигледно во предните нозе каде што улна и радиус беа обединети во една коска. Истото важи и за тибијата и фибулата. Во вториот случај, соединувањето на овие коски спречува коњите да ги вртат рацете и нозете странично. Говорејќи на рацете и нозете прстите беа сведени на еден опкружен со роговиден материјал наречен шлем или стакло.

Предните екстремитети се оние кои носат најголем дел од телесната тежина на коњот.

Главата на коњите

Главата е една од најизразените делови на коњите и исто така е друга од коскените делови што се сменија. Моментално, коските што ја сочинуваат главата на коњите се повеќе издолжени и тие имаат лице чија должина е двојно поголема од должината на коските на черепот. Вилицата е исто така издолжена, има широка и зарамнета површина во долниот дел од задниот дел.

Главата е составена од:

 • Напред.
 • Тернила, што е издолжена и крута област помеѓу очите.
 • Чемфер, надолжниот дел до телето што се граничи со окото и ноздрите.
 • Сливови или временски јами, се двете депресии што се наоѓаат на секоја страна од веѓите.
 • Храмови.
 • очи.
 • Образ
 • Барба, дел од аглите на усните.
 • Белфос, долната усна. Тоа е многу чувствителна област.
 • Квијада, Заден страничен дел од вилицата на коњите.

Во устата, коњите имаат минимум 36 заби од кои 12 се секачи, а 24 се катници.

Вратот на коњите

Вратот на коњот има трапезоидна форма, со потенка основа на раскрсницата со главата и пошироко кај трупот.

Вратот има многу важна функција од тогаш интервенира во билансот на коњи.

Делот каде што се среќаваат гривите може да биде исправен, конкавен или конвексен во зависност од расата коњи. Curубопитен факт за гривата е дека тие се повеќе населени кај мажи отколку кај жени.

Стеблото на коњите

Тоа не е само најголемата област на анатомијата на коњите, туку и дарува некои квалитети или други на коњите во зависност од нивната форма и корпулентност.

Торакален прешлен што се совпаѓа со областа на гребенот и грбот, како и лумбалниот регион што се совпаѓа со крајот на грбот и задникот, може да претрпат одредена штета бидејќи тоа е областа каде што е поставено седлото. 

Областа на рамениот зглоб исто така може често да биде повредена при скокање на дигалки.

Es важно е возачот често да ја допира областа на 'рбетот за да процени можна непријатност кај животното и дека можат навремено да се лекуваат.

За да избегнете повреди, возачот треба да избегнува да вози директно на коњот веднаш штом ја напуштат шталата, бидејќи одеднаш им се става значителна тежина.

Багажникот е поделен на неколку делови:

 • Круз, висока и мускулна област на крајот на вратот. Токму оваа област ја мери висината на коњите.
 • Назад, се граничи со крстот напред, со страните на страните и со 'рбетот од задната страна.
 • Слабина, област на бубрезите.
 • група, крајна површина на грбот што се граничи со опашката.
 • Кола.
 • Едвај, страни на круп.
 • Градите.
 • Цинчера, се граничи напред со пазувите, а позади со стомакот.
 • Виентре.
 • Страни.
 • Крилја или крилја, на стомакот, пред хаусот.

Како што можеме да видиме, скелетот се менува, но зошто се овие промени? коњите се прилагодуваа за да ги задоволат различните функции.

Мора да се има на ум дека во зависност од расите може да има одредени варијации во некои области на анатомијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.