Колку чини да се чува коњ месечно

Дали размислувате да стекнете коњ? Пред да направите нешто, важно е да знаете колку чини неговото одржување во добра состојба, бидејќи на овој начин ќе знаете дали навистина можете со тој трошок или, напротив, подобро е да почекате малку.

И, тоа е дека грижата за тоа како што заслужува не е ефтина. Постојат многу работи што ви се потребни за да бидете среќни, а неколку од нив имаат висока цена. Значи, да видиме колку чини да се задржи коњ.

Ова животно е живо суштество, и затоа му е потребна низа грижи за да може да има достоинствен живот и што е можно подолго. Имајќи го ова на ум, пред дури и да го купите, мора да започнете да правите свинче банка. Следно ќе ви кажеме колку чини приближно одржување на коњ:

хранење

Јадење коњи

Тоа ќе зависи од возраста на животното, како и од неговата активност. Но, за да ви дадам идеја, треба да го знаете следново:

 • Бремените кобили и возрасните имаат дневно внесување храна меѓу 1,5 и 2% од нивната тежина.
 • Кобили и ждребиња во лактација, помеѓу 2 и 2,5% од нивната тежина.
 • Пони сочинуваат до 1,5% од нивната тежина.

На пример, Ако коњот тежи 600 кг и работи многу интензивно, треба да јаде 9 кг храна и 6 кг фуражна храна секој ден. Ова месечно значи 270 кг храна и 180 кг сточна храна.

Храната за храна обично се продава во вреќи од 20 килограми што чини околу 30 евра; а добиточната храна, во случај на потреба да се купи, се продава во мали или средни алка, чија цена е околу 9 евра.

Важно е да се даде на коњската трева да јаде
Поврзана статија:
Дека коњите јадат?

Ветеринарство

кафеав коњ кај ветеринар

Вакцинации

Коњите имаат потреба од три вакцинации: тетанус, грип или грип и рипневмонитис од коњи. Секој од нив Чини околу 35 евра и препорачливо е да ги носите еднаш годишно.

Дедормирање

Болви и крлежи, како и други паразити и инсекти можат да влијаат на коњите. За да се избегне ова, тие мора да бидат декорирани со специфични производи, кои се продаваат во коцки од 3 кг и чинат околу 25-28 евра / годишно.

Стоматолог

Од време на време нема да биде лошо да посетите ветеринар-стоматолог. Фреквенцијата со која треба да ја посетите е 1 пат на секои 2 години, а чини 65 евра.

Други трошоци што можат да се појават

Ако животното има колика, болест или несреќа, за тоа ќе биде потребна помош од ветеринар. За секој случај, секоја година треба да заштедите околу 500 евра.

Потковици

возрасен коњ

Одржувањето на потковиците е околу 50 евра на секои 2 месеци.

Пупилаж

За обука на коњ, ќе мора да одите некаде прилагодени на овие потреби, затоа, ќе мора да потрошите повеќе. Иако цените варираат во зависност од областа каде живеете, тие се околу 160-300 евра месечно.

Блокирај

Обука за коњи

Цената на блокот ќе биде поголема или пониска во зависност од големината и квалитетот. За да знаете повеќе или помалку што може да ве чини, галванизирана штала со должина од 3,50 метри за висина од 2,30, идеален за минијатурни коњи и коњчиња, чини околу 450 евра.

Секако

За да се избегнат проблеми, многу е препорачливо да се осигурите за коњите, што чини неколку 80 евра годишно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ангела Гража dijo

  Здраво, авторот на овој напис повеќе не работи за нас. Имам котл, како што можете да видите во најновите објавени написи (кои се поквалитетни затоа што порано немаше специјализирани автори) и може да добиете чистокрвен колце за 2.000 евра без проблеми. Ако некој коњ вреди дури и за многу помалку. Но, ако сакате да се подготви во одредена дисциплина, тоа ќе биде многу поскапо.

 2.   Ангела Гража dijo

  Бидете во тек бидејќи наскоро ќе се објави напис за тоа.

 3.   horse29 dijo

  ДОБРО Одам да си купам коњ во рок од малку за што веќе беше зборувано или повеќе или помалку би сакал да знам еден месец колку коњ јаде и троши обично, од основањето го имам бесплатно благодарение на добар пријател на честитки за дечко ми.
  Мојот е прекрасен, добар карактер го гледам мене, добар пое, добар чекор итн. И не излезе многу душо ако барате да најдете ситници, поздрав и го чекам одговорот

 4.   Хозе Доминго dijo

  Здраво, не верувајте во она што го кажуваат за трошоците за чување коњ. Тоа зависи дали ќе можете да го имате на своја фарма или во пансион. Да беше во вториот случај, има многу хипотеки со месечна цена од 200 евра. Ако е точно, дека ветеринарот ако е потребно да го повикате, ќе му платите одделно. Но, фала му на Бога, таа потреба не се појавува често. Коњ што работи секој ден може да потроши околу 3 кг храна на ден, вклучувајќи и каква било фуражна храна што можете да му ја дадете. За кг. Мислам дека може да биде околу 50 cts. Тоа е повеќе незгодно отколку скапо.

 5.   Гер dijo

  800 месечно во храна? КАДЕ ОДИШ!!!!! но …… КАДЕ ОДИТЕ !!!!!!!!! Meе ми кажете како коњичките објекти што ви наплатуваат 300 евра месечно за сè.

 6.   Manuel dijo

  800 евра месечно храна? Хахахаха, од каде го доби тоа? Со 120 евра / месец коњ јаде добро

 7.   Аурора dijo

  Јавам коњ од многу мала возраст и коњот не јаде толку многу, мора да му дадете три балансирани оброци на ден, исто така, ако им дадете толку многу храна, може да имаат колика и има коњи на кои не им треба потковици затоа што се тврди копита. На крајот на краиштата, чувањето коњ не е многу скапо, но бара посветеност и одговорност.

 8.   Миријам dijo

  На пример, имам кобила што скокаше на коњ и сега ја имам во приватна фарма што чини 250 евра месечно и вклучува храна таму, тогаш фариерот на секои 3-4 месеци е 60 евра и Ветеринарио за вакцината Тие се 30 евра годишно, осигурувањето е за трката бидејќи е мала патека и јас возам само таму.

 9.   САЛВАДОР МАКИЈА dijo

  ДОБРО ПОпладне, го прочитав членот што го барам коњ и сакав да имам упатување за тоа што може да ме чини одржувањето на храната и осигурувањето животни и има влијание врз тоа што барам 800 евра месечно само за храна. ТРОШОЦИ, НЕКОЈ МОЕ ДА МЕ НАРАЧА ШТО МО CЕ ДА ПОВЕЕ или ПОМАЛКУ?