Колку години живее коњ?

години коњ

Утврдувањето колку долго може да живее коњ зависи од многу фактори како што се расата, грижата и состојбата во која живее, како и животот што го имал. Така очекуваното траење на животот на коњот е прилично флексибилно, можат да живеат меѓу 25 до 40 години.

Во секој случај, за да добиете идеја, може да се смета за а возрасен коњ кога ќе наполни четири години на животот. Тогаш мора да се земе предвид дека коњот во заробеништво живее подолго од дивиот, бидејќи условите и грижата не се исти, па затоа не надминуваат 25 години живот.

Очекуван животен век на коњ

Кагалос галопира

За да добиеме идеја, можеме да кажеме дека тие можат да се класифицираат во три вида коњи, од кои секој има различен животен век секогаш имајќи ги предвид нивните грижи и здравствени услови.

Ако зборуваме тешки коњи разгледувани нацртОвие се разликуваат од останатите по нивната голема големина, тие се мерат од 1.63 до 1.68 метри и можат да тежат до 1.000 килограми, во овие случаи очекуваното траење на животот се движи помеѓу 25 и 30 години.

На лесни или коњи на седло чија висина достигнува помеѓу 1,42 и 1,63 метри и неговата тежина, 550 килограми, се издвојува по својата брзина, отпорност и будност. Услови кои, сепак, ги прават овие животни во категоријата со најмал животен век од трите, иако секогаш ги исполнуваат условите дека едно е животниот век, а друго е работниот век на коњите, па оттука тие се околу 25 години.

Еден од коњите што долгите животи се коњчиња. Иако оваа раса не надминува метар и половина, таа има многу робусно тело што ја прави една од најдолговечните. Неговиот карактер е мирен, а неговиот животен век надминува 40 години, дури достигнува 45 години.

Години на живот според нивната раса

Коњ Перчерон

Освен фактори како што се диета, начин на живот и живеалиште, гените исто така играат повеќе од клучна улога во долговечноста на коњите. Во зависност од трката на која и припаѓа, иднината ќе предвиди подолг живот или, напротив, многу пократок.

Расите на коњи кои имаат негативна чест да живеат пократко време се коњи. Ахал-Теке, На Алтај и Мустанг. Сите животни кои припаѓаат на овие три групи имаат обичен животен век помеѓу 18 и 20 години.

По нив следат некои од најпознатите и најпопуларните раси на коњи во светот, кои за среќа го издолжуваат очекуваниот животен век уште неколку години. Меѓу сите го истакнуваме следново: коњот арапски јазик, На  Перчерон, чистокрвниот шпански, На Фризиски, На Берберитн. кои го ставаат својот максимален живот во 25-27 години, иако има прилики што достигнуваат до 30 години.

Како што беше дискутирано претходно во статијата, коњите Пони Тие се оние кои имаат огромна привилегија да бидат една од расите на коњи со најдолг животен век. (околу 35-40 години). Тој е придружуван од познатиот коњ Криоло, кој е способен, како коњчиња, да го прошири своето постоење до 40 години.

Најстариот коњ на светот

Како што често се случува во многу области, има прилики или настани кои често ги кршат критериумите за нормалност, станувајќи навистина исклучителни случаи.

Еден од нив беше коњот „Шејн“. Ова животно, чистокрвно киселица кое престојувало во Есекс (Велика Британија), тој успеа да издржи на овој свет се до својата 51 година, поради што се верува дека е најстариот коњ некогаш виден.

Неговите чувари сметаат дека тајната на долгиот живот на овој коњ била рамномерно поделена меѓу неговата личност и дека сите сопственици што ги имал навистина добро се грижеле за него.

Совети за продолжување на животот на коњот

Стадо коњи

Всушност, не постои точен трик што го тера нашиот коњ да остане со нас многу подолго, бидејќи може да има огромен број околности што завршуваат со фатален исход. Меѓутоа, ако примениме низа совети во пракса, можеме да придонесеме за малку повисок животен век, или барем поквалитетен.

На прво место посебен акцент мора да се стави на исхраната. Точна диета и урамнотежена исхрана ќе го ослободат коњот од многу болести и да останат здрави и силни.

Хигиената е уште еден клучен фактор. Одржувањето на стабилна состојба и местата каде што коњот ги посетува чисти подолго време, ќе спречи да станат моќен извор на инфекција и опасност.

Ако нашиот коњ го подложиме на напорна работа (тешки задачи на стрелање, товарење и сл.), Ќе го казниме прекумерно, нешто што мора да се избегне по секоја цена ако не сакаме да има негативно влијание.

Општо кажано, ова се основните совети што можат да го натераат нашиот коњ да живее уште една година, иако не се единствените: секојдневно физичко вежбање и редовни посети на ветеринар тие исто така можат да бидат од огромна помош.

Врска помеѓу животните години на коњот и животните години на човечко суштество

Ако сакаме да воспоставиме врска или паралелизам што ќе ни овозможи да знаеме колку се споредуваат годините на животот на коњот со оние на една личност, мора да знаеме дека, повеќе или помалку, една година на коњ (откако животното е над четири години) одговара на две и пол години на една личност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Patricia dijo

  Здраво, благодарам многу, овие информации беа многу корисни.
  Би сакал да добивам новости во мојот е-пошта кога и да објават.
  Ви благодариме!