Киселица

Поглед на коњ киселица како оди

Сите коњи имаат нешто посебно: црнци, белци, двобојни ... и секако исто така и коњи. костен. Вторите се, ако можам да кажам така, некои од најубавите коњи. Кафеавиот тон што го имаат многу потсетува на земјата, односно селата, а со тоа и слободата.

Кој ќе го сподели својот живот со коњ од костен, сигурно ќе го доживее тоа чувство на исклучување со урбаниот свет секогаш кога ќе се качат на грб и ќе прошетаат. Но, Каков е всушност коњот киселица?

Каков е коњот киселица?

Два кисели коњи заедно

Тоа е коњ кој има костенлив капут, односно црвеникава боја.. Може да има црвена, руса, па дури и практично бела грива и опашка, но никогаш црна. Овој слој е составен од влакна со различни нијанси на црвена боја, кои можат да се движат од цимет до црвено-кафеава боја. Покрај тоа, како основни бои, таа е присутна кај сите раси на коњи.

Зошто ја има таа боја?

Црвеникавата боја се определува со дејството на алелот што го создава црвениот пигмент, феомеланин. Овој алел е рецесивен, „д“, така што за примерок да го има овој слој, тој мора да биде хомозиготен во однос на овој карактер, „ее“. Ако е така, тогаш бојата ќе се произведе, а дистрибуцијата и нејзиниот интензитет ќе бидат утврдени од други гени и дополнителни алели кои делуваат на феомеланин.

Видови коса од костен

Киселица

Коњ од црвен костен

Познат во Северна Америка како »Црвен костен». Тоа е основниот слој, составен од цврст црвеникав слој.

Костен од црн црн дроб

Тоа е палто што го имаат коњите со пржен крзно, освен оној на гривата и опашката, што е повеќе црвеникаво.

Јасно

Тоа е вид на многу лесен капут од костен, од каде е започнато да се мисли дека, покрај тоа што го има со генетско наследство, хранењето што му се дава на животното, исто така, влијае на тоа дека е повеќе или помалку јасно.

Брашно

Коњ од костен од Пангаре

Познат во Северна Америка како »Пангаре костен» или »Месен костен». Тоа е слој кој се карактеризира со присуство на кремасти области, скоро белузлаво, на стомакот и помеѓу нозете.

Црна

Познат како »црн костен», се карактеризира со тоа што има многу темно тен капут со бронзени нагласи во телото.

Рабикан

Тоа е слој во кој растат бели влакна кои се мешаат со самиот костен.

Рубио

Коњски лен костен

Слика - hannahharry.deviantart.com

Познат во Северна Америка како »ленен костен» или »руса костен», Се карактеризира со тоа што има многу светло обоена опашка и грива, скоро бело.

Киселица

Киселица коњ

Тоа е вид наметка од костен многу слична на костенската нијанса што сме ја виделе претходно, но има само една боја по целото тело.

Тостиран

Печен киселица коњ

Слика - Ranchomendoza.blogspot.com.es

Познати во Северна Америка како »црн костен» или »Темен костен». Тоа е слој што има темно кафеава нијанса, толку многу што лесно може да се меша со заливот од чоколадо.

Песна за коњот киселица

За да завршам, ве оставам со оваа ранчера на овој коњ со наслов киселиот коњ луцеро. Ако ве интересира, постои и филм во кој се појавуваат овие типови коњи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.