Како комуницира коњот

коњи за комуникација

Коњот има свои јазик за комуникација, како и сите животни. Толку е обемно и истовремено е специфично што е потребно да се знае нивното однесување за да се разбере нивниот начин на комуникација. Нивната главна карактеристика е што тие многу добро знаат како да го пренесат емоција на страв и хиерархија на доминација и тоа го прават преку гестови и контакт со очите и преку гестови.

El коњот произведува различни звуци, што може да варира во интензитет и времетраење, како и во зависност од полот, возраста и стимулот што го предизвикал. Комшијата е најгласниот звук што го испушта коњот и има различни тонови. На пример, кога ждребот е одделен од својата мајка кога се обидува да комуницира.


El грчењето Тоа се случува пред јадење, кога започнува сексуална активност или кога кобилата се чувствува вознемирувана од нејзиното ждребе.Конечно, тука е татнежот, што е дел од заканувачкото однесување, борбите и агресивното сексуално отфрлање. И гемидо, што е претежно кратко и слабо, со мал тон и секогаш изразува чувство на болка.

Најчеста форма на пренесете го вашето расположение преку вашето лицеАко, на пример, ги покаже забите, можеби ќе сака да покаже loveубов, желба, апетит или лутина, во зависност од ситуацијата во која се наоѓа. Запомнете дека коњот е мирно животно, иако ако се чувствува во опасност може да покаже лутина или непријатност и да го комуницира преку звуци или позиција.

на ушите исто така ни го покажуваат нивниот статус, во зависност од тоа како ја имате вашата позиција. Како референца, кажете дека држењето на телото што покажува безбедност е оној во кој ушите се напред и малку наклонети. Меѓутоа, ако ги врати обете уши истовремено, преклопувајќи ги над тилот, мора да се протолкува дека тој е во бунтовен или агресивен став.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.