Како да се фати коњ

коњи

Коњите по природа имаат тенденција да не бидат фатени и уште повеќе ако се на терен Кампања по ваша слободна волја. Може да биде вознемирувачко да се види дека коњот, колку и да се обидувате да избегате. Клучот е да му се приближите безгрижен начин, како да се шетаме.

Трикот на пристап со храна За да дојде кај нас, можеби е првпат, втор е многу можно да има одлична меморија, да помине. Ниту е препорачливо да ги скриете вашите капаци за глава, коњите по природа се многу сомнителни и знаат дека нешто се крие.


Најчесто коњот што е на теренот е обично со друг, бидејќи не се препорачува коњите да бидат сами бидејќи тоа може да предизвика нарушувања во однесувањето, бидејќи по својата природа тие се многу дружеубиви животни, затоа, кога одите да фатите едно од нив, треба да го набудувате однесувањето на остатокот од стадото.

Претежно во стадото има обично водач, и некој што е похрабар, затоа кога станува збор за подигање на посакуваниот примерок, не тргајте ги очите од останатите затоа што може кас надвор без насока.

Да се ​​биде на неколку метри од коњот, треба да го спуштите погледот и да одите на начин што сугерира дека ќе поминете покрај него, а потоа да му пријдете со телото малку свртено под агол од него и без да го гледате. Му го мачкаме вратот како што сака и со рамнодушност ја лизга главата по муцката или го поминува јажето преку вратот за подоцна да ја врзе лентата за глава.

Ако напротив коњот избега кога ќе биде фатен, не трчај по него, ниту да му викаш, уште помалку да се лутиш, само треба да одиш мирно кон него како да сме имале цело време на светот.

Добар трик за коњот да се фати кога сакаме воспостави рутина оди кај него кога е на терен само погали го и остави го без да го земешНа овој начин ќе научите да бидете самоуверени и никогаш нема да побегнете.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.