Како да се скроти коњот

Можете да изградите силно и трајно пријателство со вашиот коњ ако се однесувате добро кон него.

Дали сакате да знаете како да скротите коњ? Кога само што добивте еден, иако е легално ваш, всушност тој нема да се чувствува како семејство освен ако не ја заслужите неговата доверба. Не можеме да заборавиме на тоа, без оглед колку е навикнато на присуството на луѓе, на ист начин што нема ниту една коњаница, ниту луѓето се исти. Нашиот карактер, нашиот начин на дејствување, нашите движења, ... сè е уникатно, а нашиот иден крзнен пријател го знае тоа.

Значи, кога ќе се запрашаме како да го скротиме коњот мора да имаме предвид дека доколку не се однесуваме кон него со почит, трпеливост и приврзаност, нема да можеме да уживаме на друштвото на ова прекрасно животно.

Како да се добие довербата на коњот?

Грижете се за вашиот коњ со почит, така што тој ќе ви верува

Првиот чекор во учењето како да го скротиш коњот е животното да ти верува. За да ја добиеме довербата на коњот, ние всушност мора да постапуваме на ист начин како што би сакале да сакаме да се дружиме со кое било друго домашно животно, само многу поголемо и посилно Ова значи дека мора да ги набудувате нивните движења и нивниот поглед за да знаете до каде ќе ни овозможи да одиме. На пример, ако се приближиме премногу и видиме дека таа ја завртува главата и / или почнува да ги движи нозете нервозно, најдобро е да се направи чекор назад.

Многу е важно да не гледате на нас како нешто позитивно, така можеме да земеме сточна храна и да ја користиме така што малку по малку ќе ни овозможи да се приближиме. Откако ќе бидеме покрај него, ќе застанеме на едната страна, во близина на главата, за да може да не види и ќе му го дадеме додека го галиме и разговараме со него. Многу е можно тој да не разбира, но ќе го разбере тонот на гласот: мек тон ќе го увери; наместо тоа, висок тон и / или нервозен тон ќе ве натера да се чувствувате несигурни.

Никогаш, под никакви околности, не мора да го малтретираме (удирање, викање, занемарување). Ова, покрај тоа што е кривично дело, ќе служи само за да го исплаши коњот. Исто така, не мора да одиме зад или пред него. Коњите се плен животни, тие треба да имаат сè под контрола: ако не знаат каде сме, би можеле да не клоцаат, дури и да не сфатиме.

Треба да бидете трпеливи и да одите чекор по чекор. Ние ќе ви научиме нов трик само кога ќе го научите претходниот.. На овој начин, ќе ви биде многу полесно да научите.

Како да започнете со обука за скроти коњ?

Облечете ги затворачот и ембушурата

Халтерот е додаток што ќе биде многу корисен за работа со нашиот коњ. Но, пред да го облечеш, мора да го натераме да се навикне на нашите раце, ставајќи ги близу главата, ушите и вратот. Мора да се направи полека, секогаш имајќи го предвид животното, за да не се исплаши. Ние ќе ве наградиме со секое мало достигнување што сте го постигнале.

Кога се чувствувате многу попријатно, ние ќе ви го покажеме затворачот. Мора да го оставите да го види и да го почувствува. Исто така е важно да ја протриеме неговата муцка со неа. По неколку дена, ќе го облечеме без прицврстување и ќе ја видиме неговата реакција: ако изгледа смирено, совршено, ќе го тргнеме и следниот ден ќе го ставиме прицврстено; Но, ако изгледа нервозно, ќе му го тргнеме и ќе поминеме уште некое време навикнувајќи се на тоа.

Откако ќе можеме да ви го ставиме затворачот без да се чувствувате непријатно, ќе ви ја покажеме устата. Ние ќе го сториме истото како и со затворачот: ќе му го ставиме над главата и муцката, па дури можеме да го оставиме да го гризне (внимателно). Неколку дена подоцна, ќе се навикнеме на ембухурата. За да ви биде полесно, можеме да поставиме слој од меласа на неа; на овој начин, ќе ви биде попријатно.

Конечно, ќе мора да ги ставиме парчињата уши, без прилагодување на ремените.

Научете го да работи со гранката

Користете ја филијалата за обука на вашиот коњ

Кога користите гранка, Можеме да го водиме коњот околу област што мора да има минимален дијаметар од 18 метри. Секоја сесија треба да трае 10 минути на почетокот. Подоцна тие треба да се издолжуваат малку по малку. Значи, она што ќе го сториме е внимателно да ја поставиме гранката во затворачот, без да направиме ненадејни движења или да се оддалечиме од животното.

Научете да се покажете како водич

Со гранката, можеме да започнеме да ве учиме на некои нарачки како што се »високо», »стоејќи», »одење» и »назад». Но, исто така, коњот мора да го почитува нашиот простор. Мора да одиме околу 30 см зад рамото. Ако се приближи премногу, со раката ќе извршиме мал притисок од едната страна.

Важно: да се биде водич не значи да се биде „господар и господар“ на коњот. Теоријата „водач на глутницата“ служи само за животното да живее со напнатост. Но, се разбира, не станува збор за тоа да го оставиме да прави што сака: ние сме негови чувари и мора да го научиме. Мораме да го научиме да размислува за себе, инсистирам, со почит, трпеливост и награди кога ќе направи нешто добро.

Ставете го носачот

Седлото е додаток што ќе ни овозможи да се качиме на коњот. За да го направиме ова, треба да го сториме истото како што сторивме со затворачот: ќе му го покажеме, ќе му дозволиме да го види и да го мириса, а потоа ќе го држиме над неговиот грб (без да го допираме). Ако е мирен, ќе му ја ставиме подлогата за седло и ќе го оставиме неколку минути. Во случај да биде многу нервозен, ќе го соблечеме и ќе го облечеме повторно во некое друго време, кога ќе биде помирен.

Откако ќе се навикне, ќе му го ставиме седлото полека додека разговараме и го галиме. Willе го оставиме неколку минути и потоа ќе го отстраниме. Willе го сториме ова неколку пати во текот на неколку дена, така што малку по малку ќе ви стане познато.

Следниот чекор ќе биде прицврстете ја обемот, по малку секој ден, претежно нервозен или под стрес. Веднаш штом ќе успееме да го прилагодиме на крајот, нежно ќе се потпреме на неговиот грб. Имаш? Ако е така, сега е време да го навикнеме на мешавините додека работи со филијалата.

Обучете го да вози

Со вклучено седло и струја, дојде време да го качиме коњот. За ова, она што ќе го сториме е ставете ја едната нога на соодветната мешавина, а другата на другата мешавина. Мора да бидеме претпазливи да не го клоцаме коњот, затоа мора полека да се качуваме на седлото, без да го плашиме. Како награда, ќе ви дадеме милувања.

За да не се појават непријатни изненадувања, многу е важно искусен возач да е присутен кога одиме да го возиме коњот првиот пат, бидејќи може да биде многу опасно.

Колку време е потребно за да се скроти коњот?

Dependе зависи од самиот коњ и неговиот јавач, но лесно може да трае 1 година. Поради оваа причина, трпеливоста е толку важна и почитувајте го животното во секое време.

А вие, дали знаете повеќе совети или трикови за да ни помогнете да научиме како правилно да скротиме коњ?

Со трпеливост и почит можете да го скроти вашиот коњ

Со работа и упорност, ќе видите како ќе добиете многу добри резултати.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Dani dijo

  Секогаш третирајте го со многу трпеливост и приврзаност, приближете ги нашите срца кон неговото и разгалете го и ако е можно бонбони (морков, рогач, овошје и сл. И нежен бакнеж)
  И да уживаме, кој е наш партнер.