Како да се открие куцањето во коњот

млитав коњ

Најдобар начин да се открие можно куцам на коњот е на почетокот во права линија бидејќи тоа е начин да се види дали има каква било промена во чекорот.

Коњот секогаш мора да оди во права линија. Бидејќи главата на коњот е тешка, па оттука и кога ногата боли ќе се обиде да ја намали тежината со движење на главата кога ќе се сруши ногата, која тој куца, произведувајќи карактеристично движење во коњот.


Главата на коњот никогаш не треба да се притиска, и треба да се охрабруваат да џогираат со совршен исправен 'рбет долж линијата. За да може да открие мала млитавост, коњот мора да биде на тврда, рамна и рамна површина. Може да се случи коњот да ја наведнува главата додека напредува кон целта.

Ако куцањето се наоѓа во задната нога, нормално коњот кимна со главата кога мекото стапало ја допира земјата. Оваа акција е затоа што се обидувате да ја префрлите својата тежина напред за да ја намалите на лошата нога. Од друга страна, ако главата на коњот е на едната страна, на искусното око може да му се чини дека коњот куца од некои предни екстремитети од таа страна.

Куцањето може да се открие со вртење на коњот правејќи мал круг џогирање кон целта. Овој систем главно се користи за одредување на видот на куцањето, особено ако се најлесни и најтешки за откривање. Треба да се извртуваме во круг е кога можеме да го лоцираме со гестот на коњот.

Ако станува збор за проблеми со меките ткива, тие ќе бидат откриени на гази по мека земја. Од друга страна, ако коњот остане неподвижен на необичен начин, треба да бидете загрижени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.