Како да нацртате коњ

Цртеж на коњ

Дали некогаш сте посакале да имате цртеж на коњ на слика? Ако сте размислувале да го купите готови, дозволете ми да ве прашам нешто друго: зошто не го направите тоа сами? Можеби првиот одговор што ми паѓа на ум е „затоа што е многу тежок“, но реалноста е дека ќе биде комплицирано колку што сакате.

Да Да Ова е така. Не е важно дали немате многу искуство или не сте многу добри во цртање. Следете ги нашите совети како да нацртате коњ, и сигурно одлучивте да се предомислите за купување готов цртеж.

Цртан филм коњ

Лесно цртање на коњ

Убедливо е најлесно да се направи. Овие типови цртежи се совршени за украсување детски соби, осветлување на роденденски забави и ревии. Тие исто така брзо се прават, бидејќи во основа се состои од цртање геометриски фигури: кружен круг за главата и помал за муцката, друг триаголник за грбот, два квадрати за ушите и четири правоаголници за нозете. За да му дадете повеќе изглед налик на коњ, ќе мора да нацртате очи, ноздри, уста, коса и, се разбира, опашката.

Сега можете да го оставите така или да му дадете боја. Ако изберете да го обоите, можете да користите реални бои и да го обоите сето тоа во црно, или да користите темно кафеава боја за опашката и косата на главата и посветла кафеава боја за остатокот од телото. Иако ако имате деца, тие можеби претпочитаат да им даваат други бои, да, надреално, но сигурно тој цртеж ќе изгледа забавно. Оставете ја вашата фантазија и креативност да летаат и уживајте во цртањето.

Реален коњ

Цртеж на реален коњ

Ако она што навистина сакате да го имате е реален цртеж на коњ, тогаш нема друг избор освен сериозно да се искористи и да го искористи слободното време да го стори тоа. Мирот на умот е многу важен, бидејќи крајниот резултат на вашиот нацртан коњ ќе зависи во голема мера од него.

Кога ќе се подготвите да го направите тоа, првото нешто што ви го препорачуваме е тоа погледнете слики на Интернет, книги или енциклопедии на коњи. Запознајте се со нејзината анатомија; на овој начин ќе ви биде полесно да научите да ги цртате главата, телото, опашката и другите делови од неговото тело, додека сте во движење или стои мирно.

Потоа, мора точно да одлучите за тоа, положбата на телото на коњот. Може да биде џогирање, јадење трева или да се сместите на ливада. Дали веќе знаете како ќе го нацртате? Потоа слободно испечатете слика што ви се допадна од коњот да ја имате како референца.

Цртање реален коњ

Слика - Викихоу.ком

Сега, мора создадете ја основната структура на животното користејќи едноставни форми. Нацртајте круг или голем овал за главата, и уште два круга за телото (едниот треба да биде околу 3 сантиметри под и десно од главата, а другиот треба да биде околу 4 см на страната на ова и мора да биде малку помал). Користете две линии за да ги поврзете главата и телото, што ќе биде вратот. За нозете, нацртајте прави линии со кругови за зглобовите. Потоа нацртајте многу мал круг на главата, што е каква ќе биде муцката.

Следниот чекор е дефинираат детали. Затемнува кривини на телото и главата. Додадете некои детали на нозете. Но, бидете внимателни, не ги правете линиите премногу темни затоа што во спротивно нема да изгледа многу реално. Паметно? Па, сеуште можете да направите да изгледа многу подобро.

Нежно насликајте го коњот, на пример со кафеава боја, и затемни ги засенчените области. На овој начин ќе му дадете чувство на светлина и темнина на цртежот, што ќе направи да изгледа многу убаво, можеби дури и нешто подобро од оној што сте планирале да го купите. За да го минимизирате ризикот од грешка, погледнете ја сликата што сте ја отпечатиле.

Тогаш мора да додадете грива и опашка. Исто така, слободно насликајте го во реални бои. Ако коњот што сте го нацртале е црн, насликајте ја гривата и опашката со оваа боја; ако е кафеава, можете да ја насликате гривата црна, а опашката посветло-кафеава; ако е бело, можете да го обоите бело или со грива и / или опашка црно или кафеаво. Додадете линии ако е потребно за да ја потенцирате текстурата.

Конечно, мора да го ретуширате. Избришете ги деталите што треба да се избришат и додадете повеќе линии ако на вашиот коњ му треба. За да завршите, само ќе треба да одлучите дали да ставите позадина или не: ако немате искуство, не е тешко, бидејќи со планини или ливада може да изгледа многу убаво, но ако сте задоволни со вашиот цртеж, не прави позадина., освен ако не сакаш, се разбира 🙂.

Цртеж на коњ што лежи

Веќе знаете како да се нацрта коњ? Уживајте во вашиот цртеж.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.