Како да направите отпечаток на коњите (Прв дел)

Втиснувањето Таа се заснова на тоа да ги натераме нашите коњски коњи да имаат прогресивна ефикасност на разни стимули со кои ќе се соочува коњот во текот на целиот свој живот, особено во однос на околината што го опкружува, па затоа ова е многу важен вид на дисциплина бидејќи ќе помогне нашето животно да биде мирно, како и секогаш да има високо ниво на изведба.

Принципот на ова образование е поврзано со тоа што коњот наоѓа стимул што можеме да му го дадеме вообичаено, бидејќи овој процес секогаш се фаворизира на посебен начин во текот на првите две недели од животот, што е еден од најдобрите моменти за спроведување на овој вид на терапијата од овој период на живот ја смета коњот како чувствителен период.

Овој тип на терапија мора да се спроведе без да се меша во воспоставувањето на кобила-филијална унија помеѓу кобилата и ждребот, но многу е погодно да се направи коњот потолерантен на физичка манипулација, кога е постар, ќе го сфатиме погоре сè со објектите што ги претставува за ковачот, ветеринарот или чуварот.

Друга предност има врска со карактерот на коњот бидејќи тој претставува за коњот дека неговиот карактер е помалку страшен и се навикнува на главните стимули на животната средина, кои можат да се најдат во околината.

Веднаш по породувањето, вежбите започнуваат и траат една недела, бидејќи ако ждребот достигне две недели, нема повеќе да има смисла да се извршуваат овие задачи, бидејќи чувствителната фаза веќе е завршена и практично нема да постигнеме ништо од животното.

Ова е совршено време да се изведат првите техники и да се научи коњот да толерира дразби, така што по зрелоста не само што ги памети, туку и ги толерира без никаков проблем, иако секогаш е добро да имате при рака тренер кој ќе нè учи и да покаже нас патот напред.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.