Како да се намали стресот преку правилна исхрана

стрес коњ

Коњот е сам по себе многу нервозно животно. склони кон стрес, пред сè, од моментот кога не е обезбедена потребната грижа и благосостојба. Коњот мора да вежба, да не биде заклучен за да стекне лоши навики и пред се ’што треба имајте добра диета, важно за перформанси, засновано на влакна, фуражни и пасишта.

Коњ што не вежба е синоним за досада за него и абнормална состојба на умот. Ако поради некоја причина треба да остане затворен во кутијата долго време, се препорачува да го имате како кревет од слама заедно со некоја сточна храна, ова ќе го направи коњот помалку досаден, да биде помирен во исто време кога ќе го помине својот време џвакање во исто време храни.


Напротив, коњот кој изведува вежба или е во целосна конкуренција може да заврши со a изменето однесување и со многу висок стрес. Долгите часови рутина и подготовка ќе направат коњите да имаат потреба од многу енергија, за ова диетата ќе биде различна. Храната со висока содржина на маснотии ќе ви го даде потребниот придонес доколку правите долги, но слаб интензитет вежби и шеќери и скроб за кратки, но интензивни вежби.

Секој коњ е различен и неговите потреби варираат според вашите активности и потрошувачката на енергија во текот на денот. Но, никогаш не заборавајте да следите рутина и упатства при хранење, и не се препорачува да го оставите коњот многу часови без јадење, ова може да ги направи нервозни и да го смени однесувањето.

Кога станува збор за хранење, особено ако зборуваме за нервозен коњ склон на стрес, препорачливо е да го дадете Се хранам со најголемите гранули ова ќе го натера коњот да трае подолго за џвакање и плунка ќе го смири додека се фокусира на храната.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.