Како да се изгради соодветна кутија за коњот

Многу луѓе кога градат кутија во коњички центар Тие не сметаат дека намален простор не е препорачлив за коњот затоа претпочитаат да ги намалат трошоците и да го зголемат капацитетот на зградата што ја градиме, па за жал многумина не размислуваат за удобноста на коњот, па затоа го оставаат изложен на што во многу случаи, може да се чини дека е затвор со максимална безбедност и не е место за одмор на коњите.

Иако коњите имаат големини разновидни како и самите луѓе, може да се смисли стандард според расата со која работат, така што не ни треба ниту соодветни кутии За Percherón, да, во коњичкиот центар каде што работиме, ќе имаме само аргентински креоли, иако секогаш мора да имаме предвид дека едно од најдобрите решенија е да се изградат кутии со различна големина, оставајќи некои поголеми од другите, особено ако размислиме за Во репродукција, соодветно е да се процени дека кобилата треба да зафаќа поголем простор отколку кога е сама, или дека дури и местото што треба да го заземе треба да биде почисто отколку во кое било друго време од нејзиниот живот, па затоа е исто така важно е да се оцени простор за коњите кои се разболуваат, затоа можат да имаат различен изолиран простор за да се избегне зараза, ако е можно да се спречи тоа.

Постојат многу елементи за проценка и иако е важна инвестиција, секогаш е добро да се размислува за рамнотежа помеѓу трошењето и благосостојбата на нашите коњи, така што не е осуда да се биде во кутијата и на овој начин да може да гарантира одмор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.