Како да избегнете сопнување на коњи

Во многу случаи го наоѓаме тоа коњите се сопнуваат често, и во училиштата за јавање и кога ќе го земат својот возач, но никогаш не ги гледаме како се сопнуваат кога се на слобода и не се припитомени, причината е многу едноставна, а тоа е дека основниот дрес што го добил кога бил пилот беше лошо, беше нешто недовршено, така што подолу ќе објасниме неколку начини што ги користевме и кои во повеќето случаи можеме да ги поправиме.

Објаснувањата на некои експертите се согласуваат Во повеќето случаи, постои причина што звучи прилично логично и е дека иако коњот еволуирал многу историски, тој не е подготвен да носи тежина на грб, ова е навика која во животот зема не генетска способност, туку нешто што Тие учат во својот живот и со примена на добар дрес, дека како што секогаш велиме, ние секогаш препорачуваме природни методи, а не стари техники во кои лошото постапување со коњот е страшно.

Начинот да се поправи е многу едноставен и има врска со трпеливоста кога ќе почнеме да го правиме тоа вози јајце, многу е важно да се разбере дека коњот губи рамнотежаТој се смее кога ќе почувствува некого одозгора, особено при првите монтирања, така што камен на сопнување ни овозможуваат да имаме термометар во однос на вродената рамнотежа што ја има нашата коњаница, процесот може да трае една година од моментот кога ќе го поставиме но многу е важно Важно е да се процени дека оваа состојба се намалува, но тоа е процес што може да трае до една година работа.

Најдобрата работа може да ја изврши само стручен возач, бидејќи е потребно многу трпеливост, затоа е исто така многу препорачливо да имате добро седло, и од ова место мора да го научиме коњот и да го поминеме низ различни пречки што му овозможуваат на коњ да се балансира, секогаш имајќи трпеливост и како и секогаш повторувајќи ја вежбата илјада пати се додека не ја постигнеме целта, но без вежбање насилство.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.