Како да се запре бегство коњ

бега

Претежно а коњ дивее затоа што се плаши или има нешто што не сте го контролирале. Не заборавајте на тоа коњите се многу чувствителни Соочени со непознатата и каква било причина што предизвикува страв, нивната прва реакција е да галопираат далеку. Ако на овие додадеме дека возачот оди, тоа е проблематична ситуација што мора да знаеме како да ја контролираме за да избегнеме поголеми зла.

Бегал коњ е неконтролиран коњ бидејќи тие не се чувствуваат безбедно и нивните постапки можат да го загрозат животот на возачот и на коњот. Тие можат да се судрат со огради, огради, да прескокнуваат потоци, летачки патеки, да одат преку прометни патишта или автопати, бегалските коњи немаат контрола.


Поради оваа причина, коњите за време на нивното учење треба да се научат да престанат стручно оспособување и да не се влечат уздите. Заузот не е сопирачка како да е автомобил што ќе го згазиш и сопира одеднаш. Лакот на коњ е во неговиот мозок, бидејќи неговиот мозок ги контролира нозете. Повлекувањето на уздите треба да се користи како сигнал за запирање, но не треба да биде механизам за запирање.

Затоа, ако најдеме бегство коњ не смееме да ги влечеме уздите да го запреме затоа што го правиме спротивниот ефект и му даваме поголема поддршка за да работи. Некои возачи веруваат дека ако останат цврсти и приврзани за коњот, ќе дојде време што поради исцрпеност ќе престане, сепак сето тоа зависи доколку нема препреки на патот.

Ако земеме предвид дека главата на коњите тежи околу 20 килограми за да го контролирате мора да го натерате да ја сврти главата настрана но без претерување, ова се постигнува со зацрвстувањето и повлекувањето на единечната контрола. Кога коњот трча, ако ја свртите главата, ќе ја промените вашата тежина и рамнотежа, затоа, за да не паднете и да не изгубите рамнотежа, коњот ќе застане или ќе продолжи во кругови додека не застане.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Pablo dijo

    Благодарам за советот. Вчера паднав од исплашено ждребе и скоро го скршив колкот; Беше толку брзо што едвај имав време да реагирам. Мислам дека во јавањето треба да биде појасно што да се прави во овие случаи и да се научи на студентите, тоа би бил уште побезбеден спорт.