Како да се вози коњ Пасо Фино

Коњите со убав чекор не се лесни, напротив, им треба посебна грижа од возачот, особено во почетните моменти на одгледување на животното, бидејќи нема да имаат иста способност да изведуваат други видови маршеви, поради оваа причина, може да се повреди во случај на галопирање или прекумерно тротирање, земајќи предвид дека многу пати поради недостаток на навика, животното извршува несмасни движења, што го става во опасност.

Коњите со убав чекор обично треба да се водат со затегнати удари, бидејќи во спротивно тие лесно го губат одот, што би ги натерало да почнат да ја зголемуваат брзината на одење, но не со ист капацитет како коњот. Тој нема дефиниран чекор , и затоа мора секогаш да ги држиме уздите напнати.

Коњите Пасо Фино се прекрасни животни, кои имаат тенденција да имаат елеганција во одењето што не го среќаваме скоро во ниту еден друг коњ, а овој вид животно е исто така многу чест на многу коњанички настани во Јужна Америка, каде што во неколку земји има посебни мрестилишта, кои се познати ширум светот.

Во принцип, фините пасо коњи се многу елегантни и многу пријатни животни за возење, особено ако знаеме како да го направиме тоа, но ако не сме умерено вешти, ќе мора да почекаме да додадеме часови искуство, за да можеме правилно да уживаме возење на коњ убав чекор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.