Како да контролирате нервозен коњ без да умрете обидувајќи се (V)

http://youtu.be/y_lfQatkFuY

И со некои работи и други веќе сме на петтата рата од Како контролирајте нервозен коњ без да умрете обидувајќи се. Денес ќе разговараме за нешто што можеби им се случило на оние кои, како мене, јаваат или некогаш возеле нервозен коњ: кога вашиот коњ ќе почне да се повлекува, или одиме наназад. Можеби тоа не е вообичаено кај сите нервозни коњи (за среќа или за жал не сум имал можност да возам многу нервозни коњи до овој момент), но тоа е нешто што може да ви се случи, и секако училишните коњи не се изземени. Апсолутно .

Премногу нервозни коњи (т.е. оние кои одат во крајност) имаат тенденција да се однесуваат во такво однесување, како и тие тие се фрустрираат и блокираат често. Наместо да се фрустрирате себеси или да му се лутите, покажете ја својата намера да одите напред и земи го со хумор, Зошто да не? Сигурно мислите дека, ако е вака, тоа е затоа што е блокирано (како што веќе реков). Можеби не сте направиле ништо лошо, можеби одите толку смирено; смирено, тоа не е важно, тоа ќе се случи во секој случај.

Не е во прашање да му дадете збунувачки наредби, иако исто така (секако, ако го сторат тоа за - очигледно - за ништо, ќе го сторат тоа ако ги збуните), но тој се „фрустрира сам од себе“. Ситуациите лесно го надминуваат, мала бучава се претвора во молскавична бура, и скоро без да сфатите дека имате коњ што тој не знае што да прави. Знам, звучи збунувачки, но такво е работата со коњи, нели? На крајот на краиштата, тие се коњи, а ние сме луѓе.

Затоа, како да се постапува? Најпрво ставете се на нивно место. Замислете дека вие сте тој што е ваков, од која било причина: како би сакале да ве третираат? Не би сакале лицето со кое сте да започне да ве кара или да вика за тоа што ве блокира, нели? Вие би сакале наклонетост, разбирање, мек тон и така натаму. Па, таму го имате одговорот. Се разбира, можете да го замолите, со помагала за нозе, да оди, но не го вознемирувајте; Пробајте малку, галете се многу и ако не работи, откажете се од тоа. Остави ги уздите (знам, во видеото што го направив претерано, но имавме доверба и сите веќе го сфаќаме како шега), продолжи да даваш loveубов и почекај. Зборувајте со него со мирен глас и по неколку минути, обидете се повторно. И така се додека не работи, луѓе. Ако сакате да знаете кои се решенијата што не треба да се користат ниту за овој случај, ниту за случајот на кревање на главата, почекајте ја шестата рата од оваа серија.

ЗАБЕЛЕШКА НА ВИДЕО: не клоцајте коњи така ако носите мамуци, па дури и со коњи на кои не им верувате многу оние со кои веќе имате врски; гледате колку малку ми служеше. Исто така, не треба да биде вообичаено решение, тоа беше само последниот обид. Значи, драги читатели, не копирајте сè што работи наставникот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.