Што се галопови?

галоп
Дали се збир на правила кои ја регулираат спортската пракса на коњиштво засновано врз знаење и обука што мора да се натпреварува, а што е стандардизирано од Шпанската коњичка федерација во Шпанија, засновано врз други слични проекти во Европа.

Покрај тоа, галопите ги регулираат условите што мора да ги испитаат и коњичките центри и луѓето. Тие се состојат од 9 галопи по дисциплина. И евалуацијата е и теоретска и практична.


Како се добиваат

Коњаниците и амазоните ќе го добијат секој од галопите, со помош на полагање на соодветниот испит или тест. За возач да добие галоп, тие мора да ја поседуваат спортската лиценца издадена од соодветната коњичка федерација.

Програмата ги поврзува нивоата на обука со нивоата на конкуренција на коњи во која било од областите во кои се одвива. Затоа, тие овозможуваат утврдување на нивоата на капацитет што ги Возачите мора да докажат кога аплицираат за соодветните спортски лиценци. Потребно е за учество во различни тестови.

La Минималната возраст на возачите и возачите да полагаат испит ќе биде 8 години со коњ и 6 за Галопс од коњчиња. Кај ударите, минималната возраст ќе биде 16 години за истрели со 1 или 2 коњи и 14 со 1 или 2 коњчиња, второ со одобрение од родител или старател.

За галоп 1,2 и 3 имаат ист заеднички тест во сите дисциплини, како и кантер 4. 5 и 6 имаат специфични тестови за секоја од олимписките дисциплини. Како 7, 8 и 9.

Дефинитивно. Да се ​​има галоп служи за воспоставете упатства и нивоа на настава со коњот. Тоа ви овозможува да имате теоретска и практична обука за јавање коњи. Можете исто така да учествувате во натпревари од различни дисциплини и различни нивоа. Сето ова заедно со документ што го потврдува знаењето што некој го има во коњаницата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.