Италијански коњ нацрт

Италијански коњ нацрт

Со така медитеранско име, коњска раса позната како италијански коњ нацрт Таа е една од трките што најмногу се истакнува во дисциплини како што се општо коњаништво, ендоро на коњи, скокање и секако, работа.

Овој вид раси на коњи се покажува како најразновиден и може да се користи дури и за земјоделство. За возврат, тој е виден со многу дејствување во армијата. Во однос на неговиот темперамент, се покажува дека е еден вид коњи извонреден по својата голема сила и енергија но, во исто време, се покажува дека е многу послушно и kindубезно и кон луѓето и кон другите животни.


Su висина до кота е околу 1,60 метри придружено со приближна тежина од 700 килограми. Хроматската разновидност на неговата коса се движи помеѓу рибар, залив и киселица. Оваа раса има голема и обележана мускулатура низ целото тело, давајќи многу компактна сензација.

Потеклото на италијанското пукање, како што сугерира неговото име, датира од Италија во XNUMX век. Оваа раса потекнува од вкрстувањето помеѓу родните италијански коњи со коњи од расата позната како Барбрант. На почетокот се покажа дека не го поседува целиот квалитет што се очекуваше од него, туку се засноваше на прогресивно развивање на расата, мешање на оригиналот со други видови раси како што е Коњаници Перчерон, коњаници Ардени и коњски бретонскиКако резултат, беше постигната една од најдобрите раси досега видена, чие име веќе означува чист квалитет и фасцинација, па дури и нејзината убавина кај оние што го слушаат или дури го гледаат.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.