Историја на западниот режим

западен режим

La западен режим Тоа е коњички стил или дисциплина која еволуирала уште од освојувачите на Америка и се состоела во грижа за говеда во областите на американскиот запад. Тие биле високо обучени и силни коњи и јавачи кои биле навикнати зделка во најекстремни услови.

Овој вид на дисциплина и поради потребата да се води стока во многу екстремни услови доведе до потреба да контролирајте го коњот со една рака а со другата користете ја познатата јамка. Оттука, овој тип на коњ е обучен да се контролира со контакт на уздите со вратот, бидејќи со доволно притисок да се промени правецот.


Првично, коњите обучени во западниот модалитет имаат природни инстинкти способни да знаат како да реагираат на движењето на добитокот, бидејќи нивната цел била да ги водат и контролираат. Така, јавачот и коњот вршеле целосна контрола со уздите и седлото многу длабок и удобен, така што возачот може да дава брзи команди.

западниот

Во моментов овој модалитет не се разликува толку од англискиот стил. Во двата стила, возачите бараат цврсти седла каде колковите и стапалата се во целосна рамнотежа, слободни раце и одредена слобода на коњот за да може да ја извршува својата функција. Може да кажете дека разликата е едноставно во залак.

Иако исто така еволуирала и узда може да се каже дека постојат два стила за западниот режим. Традиционалните удари во Тексас кои се отворени и целосно одделени и „затворените ромски“ што се традиционални калифорниски, кои се состојат од гранка.

Овој вид на стил стана спорт уште во 1942 година и тоа произлезе од идејата за двајца браќа кои сакаа да го соберат најдоброто од еден ранч во Калифорнија, па каубоите може да го демонстрираат своето ракување со коњот на спортски настан.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.