Слабеење во коњот

тежина
Постојат неколку причини зошто коњот може да изгуби тежина. Било каков проблем со заби, паразити, дигестивни заболувања. Дури и во сите аномалии и заболувања поради возраста на коњот. Откривањето на абнормалноста е од суштинско значење за да се лекува и да добиете тежина.

Ветеринарот ќе биде оној што е индициран за откривање на проблемот за кој имал коњот губење на тежината без очигледна причина. Ова ќе направи преглед што ќе започне со забите и ќе заврши со анализа за откривање на каква било инфекција.

Важно е ветеринарот да знае дали е така периодично се делуминира. Бидејќи тоа ќе биде начин да се избегне слабеење. Паразитите престојуваат во цревата и ги апсорбираат хранливите материи потребни за градење мускули и здрави слоеви на маснотии.

Проверката на забите ќе спречи да наидуваме на проблеми при џвакање. Особено ако зборуваме за коњи стари над десет години. Проверете го јазикот и образите за посекотини. Да имате каков било проблем во устата ќе биде пречка коњот да не може да јаде правилно. Дури и раните ќе болат.

Да се ​​земе предвид

Се верува дека најмалку 80% од сите коњи имаат некои чир во одреден момент од вашиот живот. Антациди од коњи можат привремено да ја ублажат болката, овозможувајќи ви да се храните.

Ако го дадеме како храна сено и ова не е со многу добар квалитет може да има коскени изглед и голем стомак. Ова го прави метаболизмот не многу активен и ако коњот не вежба, неговиот изглед ќе биде слабо пропорционален.

La Луцерката е храна што не можете да ја пропуштите во вашата исхрана, иако во минимални размери без злоупотреба. Хранливите материи во луцерката ќе го зголемат нивото на активност и благосостојба на коњот. Пченкарно масло е добар додаток кој ќе ви помогне да добиете тежина и да изгледате поздраво со текот на времето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.