Избегнувајте габа на кожата на коњот

Кога има влажност во животната средина Ние секогаш сме соочени со ситуацијата да мораме да ги четкаме животните во нашата штала, но токму кога е присутен овој вид климатска состојба, изобилува со можност за инфекција на коњ со габи на епидермално ниво, но во реалноста има начини да се спречи тоа да не стане епидемија и да се осигураме дека во жешките сезони секое животно има свои посебни производи за нега и палто.

Габите обично се пренесуваат на многу едноставен начин и ако не преземеме мерки на претпазливост за да ги разделиме елементите во бањата, како што се четката и сè што користиме за да го одржиме нашето животно во добар изглед и здравје, тоа може да стане извор на инфекција што би можеле да спречи едноставно со индивидуализирање на овие алатки.

Ако некое животно од нашиот блок е заразено со габи, најдобро е да се лекуваме брзо, колку побрзо започнеме да се грижиме за него, толку полесно ќе се опорави, додека ако оставиме време да помине, може да стане нешто страшно болно за коњи, така ќе имате јаги на кожата и можност да имате инфекција многу покомплицирана од обична габа.

Идеално, кога треба да го провериме нашето животно на топло време или кога има голема влажност, во ова време посветуваме главно внимание, дури можеме да го замолиме нашиот ветеринар да ни покаже каде можеме да погледнеме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.