На спасување на малтретираниот и напуштен коњ

коњи

Реалноста е дека Стотици коњи се малтретирани, напуштени, а некои умираат од рацете на нивните старатели, како што беше еден од последните најдраматични случаи и што резултираше со прво осудување во Шпанија за злоупотреба на животни. Овој човек го уби својот коњ тркач Сорки по бруталниот ќотек на тркачката патека откако изгуби натпревар.

Но, не се сите лоши вести, иако имаме уште многу да се направи на ова поле, здруженијата и волонтерите бараат и спасувачки коњи кои се злоупотребени и напуштени од нивните сопственици или живеат во екстремни услови се додека не умрат од глад или глад.


En Алхарин де ла Торе (Малага) постои здружение кое е токму другата добра страна на паричката. Тоа е хостел кој има огромна фарма за напуштени коњи и пред се малтретирани кои биле спасени од нивните сопственици. Има и повеќе животни, но коњите, можеби поради нивната огромна чувствителност и длабока духовност, привлекуваат големо внимание.

Сите коњи што живеат таму биле жртви на малтретирање и напуштање од страна на нивните сопственици, многумина се појавија во олуците или лутаа бесцелно и гладни. И, сега треба да се остават коњите напуштени кога не можат да се одржуваат или не ги исполнуваат целите на нивните старатели.

Во овој хостел секој коњ има своја приказна. Секој коњ доаѓа во центарот со своите физички и емоционални проблеми, и секој лекува и лекува со свое темпо. Коњите навистина не покажуваат страдање како кучиња, кои лаат, тие страдаат во тишина и има моменти кога е тешко да се открие дека се малтретирани, иако претежно коњите имаат тенденција да бегаат од насилство, па затоа има многу кои се изгубени и талкаат бесцелно.

За среќа, постојат многу примероци кои успеваат да бидат спасени откако ги напуштија нивните сопственици во јами без храна и вода. Има сè повеќе и повеќе поплаки од луѓе кои знаат за случаи на занемарување и злоупотреба. Но, потребна е поголема помош за проширување на овие типови засолништа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.