Ограничување во шталите

Кога коњот е во шталите долго време, тој почнува да има негативни обрасци на однесување, на пример, тие почнуваат да клоцаат по wallsидовите или да го гризат дрвото, тие можат дури и директно да влијаат на перформансите, бидејќи до степен до кој коњот не е задоволен со вашиот живот нема да имаме шанси да постигнеме нешто позитивно со нашето животно.

Несомнено, коњите се животни на кои им се потребни падари и пасишта, бидејќи за нивното здравје е од витално значење да можат да поминат долго време лабаво, без да се чувствуваат во заробеништво, така што ставот станува агресивен, во многу случаи самоуништувачки, но ситуацијата за коњ во малиот простор што го има една кутија може да заврши целосно опасен.

Општо, многу чувари паѓаат во болен став да ги остават коњите настрана, кои се принудени да ги минат цели денови заклучени и ова е сурово малтретирање, бидејќи животното мора да има простор да ги истегне нозете, да пасе, па дури и се препорачува имате можност да се споделите со други коњи, бидејќи на животните им е многу тешко да живеат во осаменост, тие обично бараат да живеат во заедница.

Затворените коњи минуваат низ моменти на депресија, исто е како кога имаме оковано куче, на животните им треба простор да се чувствуваат слободни, не смееме да заборавиме дека над нивната домашна состојба, секогаш треба да мислиме дека просторот на коњ природа тоа е поле.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.