Што е залив коњ?

Лесен коњ со лајт

Слика - Википедија

Коњите можат да бидат од разни бои: кафеава, црна, кремаста, бела, албино или биколорна. Меѓу сите нив, има и такви кои имаат тенденција да привлечат поголемо внимание, а тоа се оние што имаат светла боја; и меѓу нив, има и такви кои се навистина многу убави: коњски заливи.

Неговата грижа и одржување е иста како онаа што ја бараат сите коњаници, но има некои работи што е многу важно да се знаат за заливот.

Каков е коњот залив?

Поглед на заливот коњ

Коњски залив е тоа животно што има бел капутНо, што значи „залив“? Според Кралската шпанска академија, ова:

Особено кажано за коњ и неговата коса: жолтеникаво бело.

Ова значи дека иако нивната грива и опашка се црни, има делумно доминантен ген, што е крем ген, а тоа што го прави е разредување на црвеникавата, кафеавата или црната боја, кои се типични за киселицата, кафеавите или црните слоеви, соодветно. Но, тоа не значи дека сите ловорови коњи се бели, крем или тие нијанси. Всушност, постојат заливи кои се темни, како оној на сликата:

Исто така, може да се случи тие да бидат многу посебни; Дали е тоа имаат потемна боја на грива, опашка, па дури и нозе. Тоа е случај со шпанскиот залив коњ:

Но, освен за бојата на косата, не можеме да престанеме да зборуваме за нејзините други карактеристики. И дали е тоа Тие се многу агилни, брзи и отпорни животни, идеален за скокови во натпревари на пример.

Со висина помеѓу 150 и 155 см, тие не се највисоки во светот на коњите, туку тие можат да станат исклучителни придружници. Секако, мора да се земе предвид дека тие имаат тенденција да добиваат на тежина, но тоа е нешто што може да се избегне со вежбање и да не им се дава повеќе храна отколку што е потребно.

Како се вашиот карактер и личност?

Под услов да ве третираат со почит и трпеливост, овие коњи тие ќе бидат послушни и верни. Во случај да почувствуваат дека сте биле неправедно третирани, тие можат да бидат раздразливи.

Која посебна грижа ви е потребна за да живеете?

Покрај а добра исхрана и секојдневно вежбање, многу е важно, доколку имаат светло крзно, да избегнуваат да ги имаат надвор без заштита во најжешките часови за време на летото. Зошто? Бидејќи има слој светло обоена коса, со текот на времето кожата може да изгори до тој степен што може да на крај страдаат од рак. За да се избегне ова, многу е корисно да се нанесува специфичен крем за сончање за коњи што ќе ви го препорача ветеринарот.

Песна за заливот коњ

Овие животни се толку неверојатни, што направија песна за нив. Ова е тажната приказна за смртта на заливот и болката што ја чувствуваше дотогаш неговиот човечки придружник:

Дали беше интересно за вас? 🙂


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Клаудија галаси dijo

  Добар ден,
  Сакав да ве прашам за коњот залив, имаме залив кобила што секој пат кога ќе ја искапеме ќе оди кај локва и ќе се замагли, а јас сакав да знам зошто? Чекам одговор, благодарам Поздрав Клаудија