Загревање на коњот пред тренинг сесијата (I)

Маре се загрева со скок

Употребата на кавалети или шипки на мала висина е добар начин да се "намастат запчаниците" на коњот

Исто како нас пред да вежбаме спорт, ние мора да се истегнеме и да се движиме малку, коњот мора да го стори истото. Затоа, пред да започнеме со нашата тренинг сесија, ние мора подготви мускули на коњот да се направи тој напор. Многу е важно да се загреете на почетокот, а да се оладите на крајот; Иако, иако постојат низа вежби дизајнирани да се спроведат при загревање, при ладење можеме едноставно да одиме со побавно темпо, намалувајќи го ритамот на срцето. Сепак, препорачливо е да направите вежби кои повторно ги истегнуваат вашите мускули, како што е работа на долги удари.

По загревањето, ќе имаме коњ повеќе приемчив за нашата помош, полесен за ракување, повнимателен и поподготвен. Ова ќе помогне да се заврши обуката на задоволителен и профитабилен начин, како и да се фаворизира менталното здравје на коњот и да се направи подобро искуство со вас.

Загреј се:

El затоплување Тој мора да претставува, како што веќе напреднавме, основен дел од секојдневниот живот на коњот, пред да започне со обука и најпожртвувани вежби. За да се постигне оваа цел, постојат бројни вежби кои, практикувани за време на таа тренинг сесија, ќе ни помогнат да избегнеме можни повреди.

 • Долги узди: Во рамките на долгите вежби за узди, ние вклучуваме техники како што се „долги и ниски“, „ниски, длабоки и кружни“ или „долги, длабоки и кружни“, како и слободни узди. Како што веќе знаеме, помогнете ни да го истегнеме вратот на коњот, како и неговата горна линија, подоцна помагајќи му да се свитка и позиционира и да избегне вкочанетост.
 • Промени во рамките на воздухот: Оваа категорија вклучува издолжување и скратување, без разлика дали е на прошетка, кас или галоп. Ви овозможува да го запознаете коњот со работа, да видите како е тој ден и да ги загреете мускулите на задниот дел и задникот.
 • Транзиции: ние мора да направиме многу премини помеѓу походите, дозволувајќи му на коњот да ја најде својата рамнотежа и пропустливост, како и да го одржуваме буден и активен.
 • Странична работа: Отстапките, малку назад или потчукнување, се добар начин да ги истегнете мускулите на коњот, така што тој да се наведнува со поголема флексибилност. Истата количина секогаш треба да се изведува на двете раце, така што градењето на мускулите меѓу нив не е неурамнотежено.
 • Кругови: Тие се од суштинско значење за загревање, бидејќи ни помагаат да ги направиме сите горенаведени; обете го истегнуваат вратот, како и сите мускули од двете страни на коњот. Тие исто така го ставаат коњот во ваша рака и ви помагаат да добиете контакт со амбулатурата. Коњот е фокусиран на работа, и ви овозможува да го „проверите“ неговиот одговор на помагалата за ногата, раката и трупот.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.