Етологија и однесување на коњите

етологија

Коњите по природа се социјални животни организирани во стада. Тие имаат срамежлив, мрзлив, дарежлив и благодарен карактер и се верува дека во нив постои одреден дух на гордост. Тие по природа не се сметаат за агресивни животни, иако секогаш може да има исклучоци.

Разговор за коњска етологија Тоа е исто како да зборуваме за психологија кај луѓето, иако во овој случај тоа е сè што е поврзано со однесувањето на коњите, односно нивната интелигенција, нивните стравови, нивното однесување во општеството, меѓу другите.


Коњот ја следи сопствената социјална организација, ако зборуваме за стадо, во него има подгрупи. Главниот семејна група позната како „харем“ доминира возрасен маж од неколку возрасни кобили заедно со нивните млади.

Пастув или возрасен маж е одговорен за следење на стадото, насочување на движењата во случај на закана и одбрана од натрапниците. Од друга страна, постојат мажи кои немаат кобила, што зависи од неговиот пристап кон харемот, од возрасниот маж.

Неговото однесување е мирно бидејќи тие се loversубители на животот без пречки, па дури и во домашна состојба ја зачувува целата своја вродена природа и чувството за слобода што е длабоко вкоренето во неговиот карактер, бидејќи неговото однесување не се менува со пороци или со свој карактер.

Соочен со опасност, коњот дејствува според својот инстинкт за преживување. Средствата или методите на одбрана што се користат обично се каснувања, удари или лет. Но, последното е главно како средство за зачувување на видовите. Таа е развиена благодарение на високо развиените сетила што го принудуваат брзо да се оддалечи пред заканата од напад, бидејќи тие претпочитаат да бегаат за да се борат.

Докажано е дека коњот е едно од најмалку агресивните суштества во животинскиот свет, неговата одбрана е лет. Случаите во кои наоѓаме опасни животни се должат на фактот дека со нив се постапувало брутално и, не можејќи да бегаат од казна, научиле да се бранат себеси.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.