Единствениот кадрав башкирски

Кадрава башкир

Овој коњ се издвојува, главно, по палтото Кадрава башкир Таа е една од нај изненадувачките раси на коњите на планетата, единствена и неспоредлива, токму поради нејзините кадрици.

Тоа е коњ кој се издвојува во дисциплини на коњи како што е дрес, општ коњаник и секако, скокот. За возврат, има повеќе варијанти на бои, големина, корпулентност и форми.


Вашата висина на висина достигна достигне 1,65 метри и различните тонови на коса се околу заливот на бои, кремело во боја, грлуло, исабело, мур, црна боја и онаа позната како роан.

Како што веќе споменавме, има прекрасен кадрава палто, и на гривата и на опашката. Има дури и коса зад ушите. Големината на овој коњ е со средна градба со раскошни и силни црни копита и во исто време има долги предни и задни нозе.

Тоа е раса која се истакнува по својот темперамент уште од ова лесно е да се обучи и со голема етика при извршување на работата. Излегува дека е еден од најинтелигентните и најпријателските коњи кога станува збор за справување со нив.
Неговото потекло датира од 1898 година во Северна Америка. Очигледно, татко и син го откриле ова во едно од пасиштата на планината Питер Хансон. Денес синот продолжува да му се посветува на одгледувањето на оваа раса на семејниот ранч, обучувајќи ги во повеќе дисциплини.

Во моментов, вистинското потекло на споменатото животно е непознато, но и покрај тоа, големите експерти сметаат дека може и да е една од најстарите раси на кинхона на планетата. Според истражувањето на овие експерти, се верува дека предците на Карли (приврзано име за животното од страна на експертите), за време на леденото доба, можеле да преминат преку некој мост, можеби на копно, развивајќи се на повеќе места во светот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.