Еволуција на коњот низ историјата

еволуција

El коњско потекло потекнува од вид на перисодактилски цицач, кој припаѓа на семејство на копита. Ова семејство вклучува три групи диви цицачи: зебри, родени во Африка. Магариња, кои пак вклучуваат африкански див задник и кианг и онџер, кои ја населуваат Азија.

Еволуцијата на коњот може да се следи преку фосилни записи до хиракотериум, мал тревојади цицач кој живеел за време на еоценот. Хиракотериумот беше животно со големина на лисица и имаше четири прсти на предните нозе и три на задните нозе.


Во миоценот Месохипус беше успешен Хипохипус и Анхитериум, обете форми ја колонизираат Евроазија од Северна Америка. Други потомци на Месохипус биле Миохиппус и Мерихиппус, вториот развивал заби со многу високи круни, што му овозможило да ги прелистува лисјата и ластарите на дрвјата и грмушките.

Меѓу потомците на Мерихип беше Хипарион, кој за време на плиоценот се пресели и се прошири од Северна Америка во Евроазија, и Плиохипус, можеби предок на модерниот коњ, т.е. родот Equus.

Денешниот коњ има а единствен прст на секој екстремитет. Од оваа причина се смета за перисодактил, односно ковчег цицач чии екстремитети завршуваат со копита со непарен број прсти. Редот Перисодактила вклучува коњи, носорози и тапири.

Прстот на коњот стана многу издолжен и е заштитено со роговито копито Ги опкружува само предните и страните на стапалото. Прстите кои се втори и четврти кај луѓето се вестицијални, атрофирани остатоци од примитивните функционални прсти и се наоѓаат повисоко и на секоја страна од копитата.

Коските на главата на коњот се долги, а оние на лицето имаат двапати поголема од должината на черепот. Долната вилица е долга, широка и сплескана во долниот дел од задната област. 'Рбетниот столб е составен од 7 цервикални, 18 грбни, 6 лумбални, 5 сакрални и 15 опашки.

кобила и ждребе
Поврзана статија:
Што е коњски коњ

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.