Колку далеку може да помине коњ?

Одалеченост

Во минатото, коњите беа главните средства за луѓето да можат да патуваат на долги растојанија. Тие беа како автомобилите што ги имаме денес, со таа разлика што беа животни. Нај curубопитно од сите е што тие беа принудени да патуваат на долги растојанија на крајот од денот. Отпрвин ништо не се случи, бидејќи тие се подготвени за тоа. Но, вистинското прашање е Колку далеку би можеле да пешачат, на крајот на денот?

Евидентно е дека ако животните биле подготвени за тоа, тие исто така би можеле многу да одат. Но, немојте да мислите дека станува збор за автомобили. Ништо не е подалеку од вистината, бидејќи бројот на достапни километри зависи (и зависи) од патеката, возраста на коњот, расата и неговата здравствена состојба. Условувачки фактори кои можат да имаат многу врска со изминатите километри.

Колку километри можат да поминат на ден?

Коњи што трчаат

Коњите генерално можат да трчаат помеѓу 30 и 45 километри на ден. Во случај да пренесете нешто, тоа растојание се намалува на 30 километри за 24 часа. Се чини како прилично големо ограничување, но не е. Всушност, порано имало дури и услуги што биле засновани на коњи. На пример, ако сакате да превезувате луѓе, требаше да организирате долги патувања што може да траат до недели.

Сега коњите тешко се користат за патување на долги растојанија. Има многу малку случаи, да. Во случај да треба да поминете стотици километри, најдобро е да се одлучите за некој вид автомобил. Поедноставно, побрзо и многу поевтино.

Колку трчаат коњите?

Видовме колку далеку можат да одат во текот на денот, но, Што ви остана со желбата да знаете која е максималната брзина што може да ја достигне? Па, не грижи се, и ние ќе ти кажеме за тоа.

Максималната брзина зависи од телото на коњот, како и од карактеристиките на земјата, бидејќи до Англиски чистокрвни, која е најбрзата раса на коњи, ќе има сериозни проблеми на камено тло. Но, под претпоставка дека е здрава и земјата е рамна, може да галопира со просечна брзина од над 70 километри на час, што би било еквивалентно на земање на автомобилот со вклучена четврта брзина (или петто, во зависност од моторот и патот).

Поврзана статија:
Раса на чистокрвни коњи

Но, покрај англиската чистокрвна, мора да се каже дека има и други подеднакво импресивни раси. Така, додека арапските коњи можат да патуваат подолги патеки, Американските четвртини се исклучителни во кратки трки.

Интересно е, нели?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Доминго dijo

  Добра вечер, само што го прочитав претходниот коментар. Морам да кажам дека не се согласувам со многу од понудените одговори. Да почнеме ... дали коњ јаде 5 кг на ден? тоа ... ќе биде потребно да се земе предвид ако е стабилно '.. ако работи секој ден? .. ако е лабаво пасење цел ден, ако тревата е пролет или зима. Не можете да му дадете на коњот 5 кг на ден храна ... освен ако не е од земјоделско земјиште. А што се однесува до долгите патувања, тоа не е скапо, многу поевтино отколку користењето автомобил. Дали Камино де Сантијаго приближно 700 км, дали аџиите го прават тоа со автомобил? .. Не можат ли да го сторат тоа на коњ? Дали бензинот е поевтин отколку што мислам? .. Коњот јаде за секој км. што патува? .. како автомобили? ..

 2.   гиilleермо ангелес маја dijo

  Уште како дете, се прашував колку може да собере коњот, повлекувајќи бик или со јавач на врвот, и на галоп и на изведба дневно. Да, сè е виновно за киното и за читање на кампањите на Франциско Вила, заедно со убовта и воодушевувањето од оние животни што ја овозможија историјата на човештвото. Ви благодарам

 3.   Педро dijo

  Добро утро, што ме советувате да не носам коњ за долго патување? Како и колку час се дава и одмор и храна?

 4.   Дејвид dijo

  Земајќи ги предвид овие податоци, во филмот „Гладијатор“, времето на Максимо за да избега од Виндобона (Виена) до Трухило требаше да биде од 77 до 90 дена.